Kategoria: Historia

Wiadomości związane z półwieczną historią niebiesko-czerwonych.

55 lat minęło!

27 lipca 1962 roku połączono drużyny Turbiny i Celulozy, tworząc MZKS Ostrołęka, późniejszą Narew. Chociaż obecnie Narew kojarzona jest głównie z piłką nożną, to przez te ponad pół wieku „przewinęło” się przez nią aż 13 różnych dyscyplin, w tym długie lata np. siatkówka, podnoszenie ciężarów, tenis stołowy, boks, czy kolarstwo. Czytaj dalej „55 lat minęło!”

S. Jemielita trenerem Karniewa

Drużyna ligi okręgowej, Pełta Karniewo ma nowego trenera. Został nim Sławomir Jemielita, wieloletni zawodnik Narwi, a także były trener. Jemielita jako rozgrywający, a także lewy obrońca lub pomocnik  rozegrał ponad 300 meczów ligowych w niebiesko-czerwonych barwach, w latach 1978-95, zdobywając także ok. 40 bramek. Przez cały ten czas był wciąż jednym z najlepszych zawodników Narwi. Jest też ostatnim trenerem, który prowadził nasz zespół w III lidze (tzn. obecnej II lidze). Karierę piłkarską kończył w Ciechanowie.

W 2012 roku otrzymał złotą odznakę Ciechanowsko-Ostrołęckiego Związku Piłki Nożnej za osiągnięcia dla piłki nożnej w regionie.

Pełta słabo rozpoczęła sezon, zaliczając najpierw dwie porażki. Tym bardziej nowemu szkoleniowcowi życzymy powodzenia!

źródło: własne (T.S.)

Niedługo 53. urodziny Narwi

27 lipca 1962 roku z połączenia Turbiny i Celulozy Ostrołęka powstał MZKS Ostrołęka, dzisiejsza Narew. Za kilka dni miną 53 lata od tej ważnej decyzji. To dobry moment, by po raz kolejny zaapelować do działaczy Korony Ostrołęka – stwórzmy znów jeden klub z piłką seniorską w Ostrołęce.

Poniżej przedstawiamy „drzewo genealogiczne Narwi”, z nadzieją, że niebawem dołączy do niego kolejna odnoga. Takie są nasze, bardzo konkretne, życzenia na zbliżające się 53. urodziny niebiesko-czerwonych.

Już teraz życzymy więc, niech nam żyje jubilatka!

Redakcja Narewplus.pl

genealogia-narwi

Jak dawniej bywało – Puchar Michałowicza

W archiwum trenera Jerzego Tonewo znajduje się ciekawy artykuł, wywiad z nim, po świetnym występie reprezentacji województwa ostrołęckiego w Pucharze Michałowicza. Trener Tonewo był wówczas szkoleniowcem w MZKS Narew, a także trenerem reprezentacji naszego województwa. Artykuł z 1983 roku nosi tytuł „Piłkarska zazdrość”.

Ciekawe, bo po m.in. takich dobrych  wynikach reprezentantów Kurpiowszczyzny władze związku zadecydowały o późniejszym rozwiązaniu Okręgowego ZPN w Ostrołęce. Różne motywy kierują ludźmi…

Warto poczytać wywiad, by zobaczyć co się zmieniło przez lata, a ile rzeczy pozostało bez zmian. Kolejną ciekawostką jest kadra województwa, z której wyszło wielu później bardzo dobrych piłkarzy Narwi, a o niektórych ślad zaginął po juniorach.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

wywiad-tonewo-szm

PIŁKARSKA ZAZDROŚĆ
Rozmowa z trenerem piłkarskiej reprezentacji Ostrołęcki, biorącej udział w Turnieju Michałowicza – JERZYM TONEWO.

* Powszechnie słyszę, że juniorzy z Kurpiów są słabo wyszkoleni technicznie. Czy pan się z tym zgadza?

– Jest w tym dużo prawdy. W kadrze województwa jest jednak kilku zawodników nieźle radzących sobie z piłką. Potrafią, co najważniejsze, swoją technikę wykorzystać podczas meczu.

* Zakończyła się pierwsza runda eliminacyjna Turnieju Michałowicza. Na czele tabeli przed wiosennymi rewanżami znajduje się Ostrołęka. To chyba niespodzianka?

 – Prowadzimy jak najbardziej zasłużenie. Nie przegraliśmy żadnego meczu. Wyprzedzamy jednym punktem jedenastkę Warszawy. W stolicy adeptów futbolu szkoli wielu wybitnych byłych zawodników występujących obecnie w roli trenerów. Warszawianie mają na pewno lepsze warunki do podnoszenia swych umiejętności. Mam tu przede wszystkim na myśli treningową bazę. Zgoła inaczej wygląda to u nas.

 Okazuje się, że też potrafimy pracować, i to na tych nierównych boiskach, niekiedy wręcz na fatalnej nawierzchni. Nie trzeba chyba dodawać, że piłkarzom trudno o szybkie wzbogacenie umiejętności, nie mogą uczyć się prawidłowych nawyków.

 Czekają nas rewanże. Pokrzyżować plany zechcą na pewno i inne zespoły, nie tylko Warszawa – Siedlce i Białą Podlaska, z którymi wygraliśmy nie tracąc bramki. Nie uważamy się za faworytów. Niemniej zdajemy sobie sprawę, że stoimy przed dużą szansą wygrania grupy.

* W 18-osobowej kadrze Ostrołęckiego jest dziewięciu zawodników z Narwi, zespołu, którym właśnie pan na co dzień się opiekuje.

– Na pewno nie przez sentyment jest tylu piłkarzy z Narwi. Zasłużyli na powołanie do reprezentacji województwa. Nie znaleźli się w kadrze na ładne oczy. Zresztą nie prowadzę sam reprezentacji. Ofiarnie pomagają mi trenerzy z innych klubów, współpracują, podpowiadają. Wspólnie decydujemy, na kogo postawić.

* Są to…

– Maciej Filipkowski (Ostrovia Ostrów Mazowiecka), Lech Smoliński (MZKS Przasnysz), Janusz Jankowski (Makowianka Maków Mazowiecki).

* Ostrołęka nie jest zbyt silnym piłkarskim ośrodkiem.

– Niestety wciąż zazdrościmy innym. Myślę, że warto wreszcie pomyśleć o drugiej lidze. W naszym regionie nie braknie zdolnych piłkarzy, o czym najlepiej świadcząc wyniki w Turnieju Michałowicza. Mam nadzieję, że ci chłopcy nie spoczną na laurach i dalej wzniosą się w górę. Potrzebne jest też zaangażowanie działaczy. Wielu z nich najwyraźniej nie wierzy, że możemy mieć zespół z prawdziwego zdarzenia. Gdybyśmy teraz ustalili reprezentację województwa seniorów, miałaby wiele do powiedzenia z II-ligowymi drużynami. I bynajmniej nie są to przechwałki.

* Przydałby się sukces ostrołęckiej piłce nożnej…

– Marzymy o nim. Wierzę, że zdołamy coś w niedługim czasie osiągnąć. Wzrosłoby zainteresowanie „kopaną”. Sukces zawsze przynosi przyjaźń i życzliwość ludzi.

*

Kadra województwa ostrołęckiego walcząca w Turnieju Michałowicza: Makowianka – Tomasz Kurowski, Marek Milewski, Witold Obłudka, Krzysztof Szałkiewicz; Ostrovia – Andrzej Gałązka, Maciej Pruszczyński, Andrzej Pecura; MZKS Przasnysz – Jacek Turkowski, Artur Marchewka, Andrzej Lewandowski; Narew – Mariusz Kozicki, Marek Zalewski, Włodzimierz Sikora, Dariusz Jerzak, Krzysztof Kot, Robert Tonewo, Jacek Dmochowski, Maciej Ciuchta, Zenon Majewski. Kierownikiem drużyny jest Zbigniew Domurat, pracownik Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce.

Wyniki: Biała Podlaska – Ostrołęka 0:1, Siedlce – Warszawa 1:1, Ostrołęka – Siedlce 4:0, Warszawa – Biała Podlaska 2:0, Warszawa – Ostrołęka 1:1, Biała Podlaska – Siedlce 0:0.

1. Ostrołęka 5:1 6-1
2. Warszawa 4:2 4-2
3. Siedlce 2:4 1-5
4. Biała Podlaska 1:5 0-3

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

tm

Historia: prośba o pomoc

Dzisiaj pora na nietypową wiadomość Otóż poszukuję informacji na temat… okręgowego Pucharu Polski 1987-88. Narew wygrała wówczas to trofeum. Trenerem był Zbigniew Cytryniak.

W kadrze przewinęli się przez cały sezon: Marek Andruszewski, Jacek Bocianiak, Dariusz Błach, Krzysztof Chmielewski, Janusz Czapski, Jacek Dmochowski, Krzysztof Eller, Marian Eller, Grzegorz Gniazdowski, Zbyszek Gontarz, Konrad Haponik, Sławomir Jemielita, Jacek Kalinowski, Krzysztof Kot, Jakub Krajewski, Stanisław Krapa, Włodzimier Laskowski, Krzysztof Mierzejewski, Andrzej Potkaj, Kazimierz Puławski, Bogdan Szlachetka, Marek Szostak, Krzysztof Tabor, Zbigniew Wielgos, Ryszard Wołejszo.

Cała plejada dawnych gwiazd ostrołęckiej piłki. Z tego, co wiem, spora część z nich (Was!) wchodzi na naszą stronę. Może ktoś pamięta chociaż mecz finałowy? Trudniej było by zapewne przypomnieć sobie finały z Marianem Szaramą, bo tych było kilka. Natomiast Zbigniew Cytryniak grał z Narwią w jednym finale.

Do czego potrzebne są te informacje? Do Encyklopedii Ostrołęckiego Sportu, ale o niej więcej napiszę w swoim czasie.

Tomasz Mrozek

P.S. Zdjęcie powyżej z trochę wcześniejszych lat, ale jeszcze go nie publikowaliśmy, więc dzisiaj leci na stronę.

Kolejne sparingowe zwycięstwo

Do sobotniego sparingu przystąpiliśmy z różnych przyczyn bez kilku podstawowych zawodników. Nie grali m.in. Strzeżysz, Wargulewski, Pełtak, Pędzich, Parzych. Jednak rozpoczynamy z animuszem i gra wygląda naprawdę bardzo dobrze a goście nie mogą sobie poradzić z naszymi napastnikami. Jednak z celownikami nie jest najlepiej i raz po raz marnują oni kolejne dogodne okazje do zdobycia bramki. Po jednym ze skutecznych odbiorów piłki w środku pola, piłkę otrzymuje Skorupka, dogrywa ja do Kubata a ten lobuje bramkarza gości i wreszcie jest 1:0. Kolejne minuty to zdecydowana przewaga Narwian, którzy nie potrafią wykorzystać swoich okazji. Trzeba przyznać, że dobrze w bramce pracował bramkarz drużyny z Pułtuska. Goście w trakcie pierwszej połowy wyprowadzili również kilka kontr i oddali kilka strzałów na bramkę. Szczególnie groźnie wyglądało to z prawej strony boiska gdzie w drużynie gości grał bardzo szybki zawodnik. Jednak na wyrównująca bramkę piłkarze z Pułtuska musieli czekać aż do 60 minuty drugiej połowy.Wtedy po faulu w okolicach 17 metra sędzia dyktuje rzut wolny dla gości, a ten, zawodnik Nadnarwianki bardzo ładnym strzałem zamienia na bramkę przy której chyba trochę też zawinił źle ustawiony nasz bramkarz. W dalszym ciągu w naszej drużynie poraża nieskuteczność a nasi zawodnicy nie trafiają nawet do pustej bramki. Jednak w 75 minucie grający nieustępliwie i agresywnie młodziutki Pałaszewski odbiera piłkę przed polem karnym i uderza ją między nogami bramkarza a ta wpada do siatki. Jest 2:1 dla Narwi. W 89 minucie po wymanewrowaniu na 16 metrze obrońcy gości sam na sam z bramkarzem po raz kolejny stanął Pałaszewski chciał uderzyć przy słupku, jednak uderzył za lekko i bramkarz złapał piłkę. Wtedy tez sędzia główny odgwizdał koniec meczu. Cieszy kolejne zwycięstwo jednak w sparingowych grach nie one są najważniejsze, cieszy po raz kolejny występ młodzieży która pokazała się z dobrej strony, cieszy zaangażowanie i chęć do gry a trener Szarama ma po tym sparingu dużo materiału do analizy.

I połowa: Myśliński, Prusinowski, Gawrych, Stachowicz, Skorupka, Cychol, Gałązka, Sowa, Chromik, Mleczek, Kubat, Kopeć

II połowa: Rymek (97), Prusinowski, Gawrych, Kopeć (98), Skorupka, Chromik (97), Podgajny (97), Kruk (96), Kruk, Pałaszewski (98), Gałązka