Historia

Historia jednej fotografii: Africa Stars

Dzisiaj w cyklu „Historia jednej fotografii” przedstawiamy coś z nowszej historii, chociaż ci, którzy byli na meczu Narwi z drużyną Africa Stars z trudem uwierzą, że minęło już 13 lat!

Dzień Dziecka 2005 roku był  pierwszym, w którym Narew dowodzona była przez prezesa Romana Wargulewskiego z firmy War-Pol. W sierpniu 2004 roku otworzyły się dla Narwi duże drzwi, przez które przeprowadzić ją – jako War-Pol Narew miał prezes Wargulewski. Celem na cito był awans do III ligi, za którym przy dobrych wiatrach miały pójść kolejne. Sprowadzono trenera Krzysztofa Etmanowicza, który miał w CV prowadzenie m.in. Legii i Polonii Warszawa. Oprócz niego pojawili się też nowi piłkarze, na razie nie hurtem. Zespół wzmocnili: bramkarz Andrzej Łyziński z GKP Targówek, obrońcy Marek Zysk z ŁKS-u Łomża i Mariusz Sobolewski z Unii Skierniewice, oraz kameruński pomocnik z epizodem w polskiej Ekstraklasie, Jean Black Ngody.

Przy okazji pozyskania tego ostatniego doszło do nawiązania kontaktu z menedżerem reprezentującym wielu afrykańskich piłkarzy w Polsce, Mirosławem Skorupskim. Efektami współpracy ze Skorupskim były występy kilku kolejnych zawodników z Czarnego Lądu w Narwi, a także mecz, z którego pochodzi dzisiejsze zdjęcie. Dzień Dziecka 2005 na stadionie przy ul. Witosa miał dwa punkty główne: mecz Narwi z „Africa Stars” oraz koncert Moniki Brodki, wówczas wschodzącej gwiazdy, zwyciężczyni 3. edycji programu „Idol” w telewizji Polsat.

Na mecz ściągnęła widownia przekraczająca 2000 osób, która była świadkami dobrego meczu Narwian, którzy pomimo przegrywania 0-1 wyciągnęli wynik jeszcze przed przerwą, strzelając szybkie dwie bramki. W drugiej połowie Niebiesko-Czerwoni wbili dwie kolejne, na co goście odpowiedzieli tylko jednym golem. Jean Black Ngody zagrał po połowie w każdej z drużyn. Po meczu zorganizowano konkurs rzutów karnych, w którym z kolei lepsi byli przyjezdni, wygrywając 4-2.

Warto spojrzeć również na tło zdjęcia, gdzie widzimy część kibicowskiego tzw. młyna. Krótko mówiąc oprawa meczowa była godna wydarzenia, pojawiły się liczne flagi, serpentyny, chorągiewki, race i przede wszystkim nieustający śpiew. Kibice na „kamiennej” trybunie stali od jednego jej końca, do drugiego (nie było wówczas zbudowanej klatki dla gości).

Popatrzymy także na składy… ilu z zawodników gra dalej po 13 latach? Łukasz Grzeszczyk biega w Tychach na zapleczu Ekstraklasy z opaską kapitańską. Gdy jego GKS awansował do I ligi, Grzeszczyk został królem strzelców rozgrywek drugoligowych (16 goli w sezonie 2015/16). Remigiusz Dąbrowski gra w KS CK Troszyn (okręgówka), Piotr Strzeżysz i Wojciech Skorupka w Koronie Ostrołęka (IV liga). Niedawno zakończenie kariery ogłosił Andrzej Łyziński i… to by było na tyle. Swoich sił jako trenerzy z mniejszymi lub większymi sukcesami próbują: Paweł Zalewski, Marcin Truszkowski, Tomasz Słowik, Arkadiusz Pyskło oraz jako asystenci pracowali już Łyziński, Strzeżysz i Tomasz Sadłowski.


 

01.06.2005, Ostrołęka – Witosa.
Mecz towarzyski
War-Pol Narew Ostrołęka – Africa Stars 4-2 (2-1)
Bramki: Truszkowski 33, Słowik 34, Pyskło 67, Wyrębek 76 – „Gallardo” 16, Nwolisa 60.

Narew Ostrołęka: Andrzej Łyziński (46. Marek Stepczyński) – Marek Zysk (46. Paweł Zalewski), Mariusz Malanowski (46. Remigiusz Dąbrowski), Tomasz Sadłowski, Mariusz Sobolewski (46. Łukasz Ciak) – Piotr Strzeżysz (46. Jean Black Ngody), Sebastian Rudziński (46. Andrzej Kamiński), Marcin Truszkowski – Łukasz Grzeszczyk (46. Arkadiusz Pyskło), Michał Krupka (46. Wojciech Skorupka), Tomasz Słowik (46. Rafał Wyrębek).

Africa Stars: Radosław Woliński – Samuel Uche Obi, Chuks Gallardo Favour Njoku „Gallardo”, Ibrahim Kaba, Messan, Arinze Nwolise, Rowland Eresaba, Unoje, Kenneth Chijoke Alfred, Okoye, Jonathan Gozie Ezeonwurie, Jean Black Ngody. Oraz: Abdoulaye Pape Diop, Tony Uzoma Chukwuemka i niejaki Lekah.

Sędziowali: Grabowski – Jakub Krajewski, Sebastian Załęski.
Zdjęcie zrobił Rafał Lis z redakcji Mojej Ostrołęki.

Tomasz Mrozek