Historia

Z archiwum Narwi – cz. 2

W związku z tym, że pierwsza część raportu z przeszłości, napisanego w 1982 roku z okazji obchodzonego wówczas 20-lecia Narwi, przypadła Wam do gustu, przedstawiamy kolejny odcinek. Tym razem opisane zostały lata 1975-82 oraz poszczególne sekcje Niebiesko-Czerwonych.

Szczególnie ta druga część, jest zupełnie nie znana większości obecnych kibiców Narwi, więc tym bardziej zapraszam do lektury. Na dzisiaj publikujemy opis sekcji kolarskiej, kolejne będą w następnych wpisach.

Gdyby ktoś był zainteresowany pełniejszą historią naszego klubu, to przypominam, że powstaje książka na ten temat (więcej tutaj).

/Tomasz Mrozek/


Lata 1975-1982

Zebranie sprawozdawczo-wyborcze w Narwi w 1987 roku (25-lecie). Na pierwszym planie trener piłki nożnej Aleksander Harabasz.

Od 1975 roku MZKS Ostrołęka uzyskał szansę dalszego dynamicznego rozwoju, w wyniku nowego podziału administracyjnego oraz klimatu stworzonego przez władze partyjne i administracyjne województwa [ostrołęckiego] oraz pomocy ze strony ostrołęckich zakładów pracy. Wytyczne władz zwierzchnich województwa zawarte zostały w uchwale KW PZPR oraz programie wojewody w sprawie „Rozwoju kultury fizycznej i turystyki w województwie ostrołęckim na lata 1976-80” z lutego 1976. Nakreśliły one następujące zadania dla MZKS-u:

 • do roku 1980 wprowadzić do I ligi /ekstraklasy/ drużynę siatkówki mężczyzn
 • do II ligi wprowadzić drużynę piłki siatkowej kobiet
 • do II ligi wprowadzić drużynę piłki nożnej.

W okresie od 1976 do 1978 roku generalnym kierunkiem działania klubu była koncentracja wysiłków (…) na rozwoju dyscyplin sportowych już istniejących i podniesieniu ich poziomu sportowego. 15 maja 1978 została powołana do życia sekcja bokserska. Szkoleniem zawodników tej sekcji zajął się trener II klasy mgr inż Mieczysław Mierzejewski.

W dniu 12.12.1978 odbyło się Walne Zebranie Klubu. Uchwałą tego zebrania w nazwie Międzyzakładowego Klubu Sportowego Ostrołęka dodano słowo „Narew”, nawiązując do tradycji klubu działającego przed powstaniem MZKS-u. Obecnie nazwa klubu brzmi: Międzyzakładowy Klub Sportowy „Narew” w Ostrołęce, w skrócie „MZKS Narew Ostrołęka”.

Do 15 września 1979 roku w MZKS Narew Ostrołęka było czynnych 9 sekcji sportowych:

 1. piłki siatkowej mężczyzn
 2. piłki siatkowej kobiet
 3. tenisa stołowego mężczyzn
 4. tenisa stołowego kobiet
 5. piłki nożnej
 6. podnoszenia ciężarów
 7. kolarska
 8. lekkiej atletyki
 9. bokserska

Działało 30 grup treningowych, prowadzonych przez 24 trenerów i instruktorów, dla 493 zawodników.

Od 15 września 1979 roku w klubie pozostało 5 sekcji:

 1. piłki siatkowej mężczyzn
 2. piłki siatkowej kobiet
 3. piłki nożnej
 4. podnoszenia ciężarów
 5. boksu

Działało 25 grup treningowych, prowadzonych przez 17 trenerów i instruktorów, dla 410 zawodników.

Wojewódzka Federacja Sportu w Ostrołęce (…) opracowała program rozwoju sportu kwalifikowanego w mieście Ostrołęka na lata 1979-80, oraz kierunki działania do 1990 roku, który po zatwierdzeniu przez KW PZPR w Ostrołęce jest realizowany. Z programu tego wynikają zadania dla klubów działających w Ostrołęce, oraz podział dyscyplin, którymi winno się zająć w poszczególnych klubach. 

Realizując [ten] program zarząd klubu MZKS Narew Ostrołęka przekazał do nowo powołanych dwóch klubów:

 • Wojewódzkiego Ludowego Klubu Sportowego „Ziemia Kurpiowska” – dwie sekcje: kolarską i lekkiej atletyki
 • Wojewódzkiego Spółdzielczego Klubu Sportowego „Start” – dwie sekcje: tenisa stołowego kobiet i tenisa stołowego mężczyzn.

(…) Ważnym momentem w życiu społeczeństwa ostrołęckiego, jak również i klubu, była w 1979 roku obrona miasta przed powodzią. W pracach na wałach brali udział zawodnicy i zawodniczki wszystkich sekcji. Pracowali na różnych odcinkach przez całą dobę. Personel klubowy przez dwa tygodnie pełnił całodobowy dyżur, organizując noclegi różnym grupom ludzi, biorących udział w obronie wałów, a także ludziom dotkniętym przez klęskę żywiołową. 

Przez okres 20-letniej działalności funkcję prezesa społecznego MZKS Narew Ostrołęka kolejno piastowali następujący działacze: 

 1. Józef Klimut
 2. Tadeusz Pajewski
 3. Bohdan Sobczyk
 4. Jan Krzyżowski
 5. Edward Pyskło
 6. Jędrzej Nowak

Wymienieni prezesi, wraz z innymi działaczami społecznymi klubu wykazywali się wielkim zaangażowaniem w pracy o jak najlepszy rozwój i osiągnięcia. Po sierpniowych wystąpieniach klasy robotniczej w 1980 roku, na fali protestów wiele zakładów patronackich zaprzestało pomagać klubowi finansowo. Gdyby nie nadzwyczajna pomoc Miejskiej Rady Narodowej (…), prawdopodobnie MZKS Narew musiałby zawiesić swoją działalność. Międzyzakładowy Klub Sportowy Narew Ostrołęka rozrastał się pod względem liczby sekcji jak i członków klubu. W swojej 20-letniej pracy odnotował wiele sukcesów zarówno na sportowych arenach krajowych jak i zagranicznych w rywalizacji drużynowej oraz indywidualnej.


Sekcja kolarska

Kolarze Narwi wraz z trenerem Górskim (biały sweter). Zdjęcie zeskanowane przez Rowerową Ostrołękę.

Istnieje od momentu założenia klubu. W początkowej fazie prym w tej sekcji wiedli tacy zawodnicy jak Witold Cymes, Kazimierz Górski, Kazimierz Warszawik. Zawodnicy ci zdobyli w 1964 roku tytuł mistrza Mazowsza seniorów w kategorii drużynowej, a w kategorii indywidualnej mistrzem Mazowsza seniorów został Kazimierz Warszawik, przed Kazimierzem Górskim.

W 1970 roku juniorzy MZKS-u zdobyli tytuł mistrza Mazowsza drużynowo i indywidualnie zajęli I i II miejsce. Zawodnik [Antoni] Suski został powołany do reprezentacji Mazowsza na wieloetapowy wyścig w Jugosławii, gdzie wygrał jeden z etapów. W tym też roku, drużyna w Wyścigu Dookoła Kurpi zdobyła I miejsce.

W 1971 roku zawodnicy zdobywają mistrzostwo Mazowsza drużynowo i indywidualnie w kategorii młodzików i juniorów. Na II Wojewódzkiej Spartakiadzie Młodzieży drużyna MZKS-u zajmuje I miejsce, a jej czterech zawodników powołanych zostaje do kadry województwa warszawskiego na międzynarodowy wyścig organizowany przez redakcję pisma Swoboda w Czechosłowacji. W końcowej klasyfikacji wyścigu zawodnicy MZKS-u zajmują I i IV miejsce.

1973 rok, kolarze MZKS-u: Szczepan Zacharek, Janusz Łępicki, Antoni Górski

W 1973 roku zespół MZKS-u zajął XII miejsce w kraju we współzawodnictwie zespołów. Zawodnicy tej sekcji na III Wojewódzkiej Spartakiadzie Młodzieży, zorganizowanej w Ostrołęce, odnieśli wiele sukcesów. Drużynowo w kolarstwie szosowym zajęli I miejsce, a w kolarstwie torowym III miejsce. Indywidualnie odnieśli 5 zwycięstw.

W 1974 roku reprezentant MZKS-u startował w Bałtyckim Wyścigu Przyjaźni.

W 1975 roku trzech zawodników sekcji kolarskiej zakwalifikowało się do młodzieżowej reprezentacji Polski (PZ Kol) – Szczepan Zacharek, Antoni Górski, Jan Łępicki. Reprezentowali oni kraj w wyścigach międzynarodowych w Czechosłowacji, NRD, ZSRR, Bułgarii, Szwecji i Austrii.

W 1976 roku zawodnik MZKS-u, Jan Markiewicz, w indywidualnym wyścigu na 104 km w piątej Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży zajął I miejsce tym samym zdobywając złoty medal [MP juniorów]. Zespół w jeździe drużynowej zajął V miejsce. W mistrzostwach Polski juniorów młodszych na dystansie 50 km, drużyna zajęła III miejsce. W Challenge’u wyścigów szosowych w kategorii juniorów młodszych Jan Markiewicz zajął III miejsce w Polsce.

Kazimierz Górski

W 1977 roku Jan Markiewicz został zakwalifikowany do kadry Polski Nadziei Olimpijskich. W 1976 roku sekcja kolarska MZKS-u została sklasyfikowana na 3. miejscu PZ Kol w kategorii „orlik”. 

W dniu 15 września 1979 roku sekcja kolarska została przekazana do WLKS Ziemia Kurpiowska w Ostrołęce. Od początku istnienia sekcji związani są z nią tacy działacze jak Józef Klimut i Tadeusz Pajewski, którzy oddali jej nie dające się ocenić zasługi. Pracę szkoleniową niemal od początku istnienia sekcji prowadzi trener II klasy Kazimierz Górski.

Czytaj także:

zdjęcia z archiwum TM i Rowerowej Ostrołęki

3 komentarze do “Z archiwum Narwi – cz. 2

 • Zadania z lat 1976-1980 nie zostały zrealizowane. Pytanie dlaczego nie wykonano z trzech chociaż, jednego z awansów?
  A dzisiaj? Jakie mają zadania miasto Ostrołęka, działacze, sportowcy i mieszkańcy? Przetrwać ?
  Dziękujemy za ciekawe informacje. Czekamy na więcej nie tylko z przeszłości, a przede wszystkim na zrealizowanie zadań związanych z awansem do jak najwyższej klasy rozgrywkowej w klubach z Ostrołęki.
  I to będzie konkretny wykonany plan z kilkunastoletnim opóźnieniem.

  • Robimy co możemy, w końcu na razie większej ilości awansów nie dało się wywalczyć 😉

Możliwość komentowania została wyłączona.