HistoriaZdjęcia

1965: Mecz MZKS vs Legia

W sezonie 1964/65 Legia Warszawa dotarła do ćwierćfinału Pucharu Zdobywców Pucharów, gdzie występowała jako zdobywca Pucharu Polski 1964. Drużyna, która zajęła właśnie czwarte miejsce w zakończonych rozgrywkach Ekstraklasy, gościła w Ostrołęce, gdzie urządziła przygotowania do kolejnego sezonu ligowego i pucharowego. W ramach tych przygotowań zagrała mecz z młodziutką wówczas, trzyletnią Narwią – jeszcze MZKS-em.

Drużyny dzieliła różnica trzech klas rozgrywkowych, Wojskowi grali w I lidze, dalej były II liga, liga międzywojewódzka (III liga), A-klasa, B-klasa i C-klasa. Niebiesko-Czerwoni byli beniaminkiem A-klasy, którą wygrali pod okiem nowego trenera Bronisława Buszty. To on był jednym z inicjatorów i organizatorów pobytu stołecznego klubu w Ostrołęce. Wiadomo było, że mecze przygotowawcze będą raczej gładkimi zwycięstwami Legii.

Miłe złego początki – tak można by określić przygotowania legionistów do nowego sezonu. Tym razem letni obóz odbywał się nietypowo – w Ostrołęce. Grając tam i w okolicach Legia wygrała kolejno w Łomży, Ostrołęce, Przasnyszu i z reprezentacją Białegostoku. W wakacyjnych spotkaniach towarzyskich po raz pierwszy pojawiły się nazwiska Władysława Stachurskiego, Feliksa Niedziółki i Andrzeja Zygmunta – czytamy  w drugim tomie Kolekcji Klubów Encyklopedii Piłkarskiej FUJI, dotyczącym Legii Warszawa.

Pisząc o początkach złego, Andrzej Gowarzewski miał na myśli fakt, że Legia zajęła „tylko” szóste miejsce w Ekstraklasie w sezonie 1965/66. Zdobyła też Puchar Polski, ale w jego finale trenera Longina Janeczka (byłego zawodnika Legii) zamienił już legendarny Jaroslav Vejvoda.

Oni byli wtedy na zgrupowaniu z trenerem Janeczkiem. Młodzi i kawalerzy byli zakwaterowani w domkach letniskowych PTTK nad Narwią, a żonaci razem z żonami na osiedlu domków awaryjnych w Wojciechowicach – wspomina trener Jerzy Tonewo, grający wtedy w składzie Narwi.

Wymienieni przez Gowarzewskiego rywale to ŁKS Łomża (III), MZKS Ostrołęka (A) i Grom Przasnysz (A, dzisiejszy MKS). Wszystkie wspomniane sparingi Legia wygrała wysoko, z naszą drużyną najprawdopodobniej 7-0, lecz czas zaciera pamięć.

Mecz z Legią był ważnym wydarzeniem w historii młodego klubu – niech świadczy o tym fakt, że zrobiono z niego wiele zdjęć. Pomimo pożaru budynku klubowego w 1968 roku, kilka zdjęć przetrwało do dzisiaj. De facto, jest to najlepiej udokumentowany fotograficznie mecz aż do 2000 roku. Przedstawiamy te kilka ocalałych kadrów.

 

07.1965, Ostrołęka
mecz sparingowy
MZKS Ostrołęka – Legia Warszawa 0-7 (?)

MZKS Ostrołęka: Chrzanowski – Chludziński, Narewski, Rawa, Kwiatkowski, Tonewo, Dmochowski, Jędrzejewski, Pragacz, J. Gwiazdowski, Długokęcki.

Legia Warszawa (niepełny skład): Grotyński – B. Blaut, Mahseli, Zygmunt, Trzaskowski, Korzeniowski, Żmijewski, Brychczy, Stachurski (?), Niedziółka (?), …

 

Za sędzią kapitanowie wyprowadzają obie drużyny. Legię wprowadza Lucjan Brychczy, MZKS – Stanisław Narewski. Proporczyk Legii niesiony przez Brychczego spłonął trzy lata później. 

 

Zawodnicy ustawieni przed meczem. Tuż przed nimi klubowy działacz, następnie trener Bronisław Buszta. W biało-czerwonych koszulkach w pasy zawodnicy MZKS-u: Jerzy Kwiatkowski, Ryszard Długokęcki, Jan Gwiazdowski, Alfred Dmochowski, Jerzy Tonewo, Daniel Pragacz, Zdzisław Rawa, Edward Chludziński, Kazimierz Jędrzejewski, Mirosław Chrzanowski, Stanisław Narewski. Następnie sędzia spotkania; kapitan Legii Lucjan Brychczy, Władysław Grotyński, Bernard Blaut, Horst Mahseli, Antoni Trzaskowski, Andrzej Zygmunt, Janusz Żmijewski, Wiesław Korzeniowski (dalej być może Władysław Stachurski, a dwóch kolejnych zbyt słabo widocznych na zdjęciach).

 

Przed zawodnikami widoczny w okularach wiceprezes MZKS-u Tomasz Krupa. Następnie zawodnicy J. Gwiazdowski (zasłonięty), R. Długokęcki, J. Kwiatkowski (zasłonięty), widoczni A. Dmochowski, J. Tonewo, D.Pragacz, Z. Rawa, E. Chludziński, K. Jędrzejewski, M. Chrzanowski, S. Narewski. Za sędzim Legia: Lucjan Brychczy, Władysław Grotyński. W składzie także Henryk Apostel, Andrzej Zygmunt, Kazimierz Frąckowiak, Jacek Gmoch, Władysław Stachurski, Antoni Trzaskowski.

 

Legioniści w klubowych dresach – Jerzy Woźniak i Lucjan Brychczy.

 

Na koniec przyjrzyjmy się jeszcze kadrze MZKS-u Ostrołęka podanej w „Trybunie Mazowieckiej” w 1965 roku. Klub posługiwał się wówczas herbem przedstawionym po boku. „TM” informowała wówczas, że trenerem jest Bronisław Buszta, kierownikiem drużyny Antoni Grudziński a wiceprezesem opiekującym się piłkarską sekcją Tomasz Krupa. W sekcji piłkarskiej działały dwie drużyny seniorów: pierwsza w A-klasie, oraz rezerwy w C-klasie (trenerem był Aleksander Harabasz), w których trenowało trzydziestu zawodników. Były także liczne zespoły młodzieżowe – donoszono o 40 juniorach i ponad 80 trampkarzach („w tym 44 z odznaką młodego piłkarza”, cokolwiek to wówczas oznaczało).

Podano kadrę z podziałem na pozycje, ale jako, że pomieszały się one redaktorowi dosyć mocno, przedstawimy skład, wyróżniając tylko bramkarzy.

 

> MZKS Ostrołęka – 1965/66 – A-klasa (4, 10. miejsce)

  • Bramkarze: Mirosław Chrzanowski, Zbigniew Szklarski
  • Zawodnicy z pola: Edward Chludziński, Ryszard Długokęcki, Alfred Dmochowski, Maciej Filipkowski, Jan Gwiazdowski, Aleksander Harabasz, Kazimierz Jędrzejewski, Witold Kiejzik, Jerzy Kwiatkowski, Jan Lelujka, Stanisław Narewski, Zdzisław Pochmara, Zdzisław Rawa, Jerzy Tonewo, Tadeusz Waś i wiosną Albin Kuczałek.
  • oraz nieustaleni: Augustyniak, Późniewski i Konarski.
  • Trener: Bronisław Buszta.

> MZKS II Ostrołęka – 1965/66 – C-klasa (6, 1. miejsce, awans)

  • Bramkarz: Jarosław Olbryś
  • Zawodnicy z pola: Henryk Dąbrowski, Stanisław Gwiazdowski, Aleksander Harabasz, Waldemar Marczak, Jan Murawski, Zdzisław Pochmara, Tyszka, Tadeusz Waś, Daniel Pragacz, oraz być może wspomnieni Augustyniak, Późniewski, Konarski.
  • Grający trener: Aleksander Harabasz.

 


Poniżej koloryzowane zdjęcie ze strony legiawarszawa1916-2016.blogspot.com (polecam!), które podkreśla jak mocna ekipa zawitała wówczas do Ostrołęki. Ta Legia wygrała Puchar Polski, po czym wyeliminowała kolejno Admirę Wiedeń (3-1, 1-0), tureckie Galatasaray 2-1 i 0-1, oraz 1-0 w dodatkowym meczu, by w ćwierćfinale Pucharu Zdobywców Pucharów odpaść z późniejszym finalistą TSV 1860 Monachium z Niemiec Zachodnich (0-4, 0-0). „To nie są leszcze, Stefan” – powiedziałby jeden z bohaterów filmowych…

W górnym rzędzie od lewej: Stanisław Fołtyn, Horst Mahseli, Antoni Trzaskowski, Henryk Grzybowski, Jacek Gmoch, Bernard Blaut. Klęczą: Janusz Żmijewski, Wiesław Korzeniowski, Henryk Apostel, Lucjan Brychczy i Kazimierz Frąckiewicz.

 

Opracowanie: Tomasz Mrozek. Ukłony w kierunku Jerzego Tonewo, w podziękowaniu za dużą pomoc w rozpoznawaniu zawodników na zdjęciach. Zdjęcia MZKS-u pochodzą z archiwum domowego: Stanisława Narewskiego (1-3), Ryszarda Długokęckiego (4).