Historia

Nasi na zlocie AWF Warszawa

Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie obchodzi w tym roku 65-lecie utworzenia specjalizacji piłki nożnej. W poniedziałek zorganizowano zlot wychowanków tej uczelni, wśród których znajdowały się osoby przez lata związane z Narwią.

Na zdjęciu powyżej stoją od lewej: Leszek Harabasz, Jerzy Tonewo, Marian Szarama, Jan Zalewski i Mirosław Grzyb.

Panowie mieli okazję spotkać się z kolegami z czasów studiów, oraz wykładowcami, w tym słynnym Jerzym Talagą, autorem pierwszego poważnego podręcznika do nauki piłki nożnej w Polsce. Jak wspomina trener Tonewo, Talaga posiada także związki z Ostrołęką, gdyż był jedną z osób odpowiedzialnych za pierwszy piłkarski kurs trenerski w Ostrołęce.

Młodszym kibicom winni jesteśmy kilka zdań o postaciach wymienionych w tekście, dlatego przedstawimy ich krótkie sylwetki.

Leszek Harabasz – ur. 1962 w Ostrołęce; wychowanek Narwi, jako piłkarz grał na pomocy i w ataku. Po czterech latach w seniorach poszedł na studia do Warszawy, gdzie reprezentował najpierw Gwardię II Warszawa, następnie AZS AWF Warszawa. Przez kolejne lata reprezentował barwy Wisły Płock (wówczas Petrochemii), będąc nawet jej kapitanem, a karierę kończył w klubach Mień Lipno i Włocłavii Włocławek. Jako trener pracował przez wiele lat głównie z młodzieżą w Płocku, ale ma ze sobą także szereg lat jako trener seniorów Petrochemii, Błękitnych Gąbin, Pelikana Łowicz, czy Kasztelana Sierpc. Wprowadził klub z Płocka do Ekstraklasy, jednak nie posiadał uprawnień na tę ligę, a w 1997 roku nie było czegoś takiego jak licencja warunkowa. W 2008 roku wybrany trenerem 60-lecia Wisły Płock. Syn trenerskiej legendy Ostrołęki, Aleksandra Harabasza.

Jerzy Tonewo – ur. 1946 w Ostrołęce; wychowanek MZKS-u, w którym grał przez dekadę w latach 1964-74, z przerwą na krótki epizod w III-ligowej Chełmiance Chełm. Piękna karta jako trener Narwi, od 1971 praktycznie do 2014 roku szkolił trampkarzy, juniorów a także seniorów Niebiesko-Czerwonych, będąc też pierwszym trenerem z Ostrołęki, który miał okazję prowadzić klub na poziomie obecnej II ligi. Był założycielem i pierwszym prezesem Ostrołęckiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, wieloletnim trenerem reprezentacji młodzieżowych województwa ostrołęckiego, współzałożycielem „nowej Narwi” w 2016. Wielokrotnie odznaczany.

Marian Szarama – ur. 1948 w Bytomiu; wychowanek Polonii Bytom, z którą grał w Ekstraklasie (także z Gwardią Warszawa). Na najwyższym stopniu ligowym w Polsce zagrał 94 mecze, strzelił 14 bramek. Od 1982 do 2018 czynny zawodowo jako trener, przez większość czasu w Ostrołęce, lwią część w Narwi. Jako trener seniorów Narwi prowadził zespół w 19 sezonach (z tego 7 sezonów na poziomie obecnej II ligi), w 438 meczach. Jest to rekordem, którego chyba nikt już nie pobije…  Oprócz seniorów był także przez wiele lat trenerem grup młodzieżowych Narwi, oraz przez krótki czas prezesem klubu. Również wielokrotnie odznaczany.

Jan Zalewski – ur. 1947 w Ostrołęce; gracz MZKS-u, pochodzący z piłkarskiej-narwiańskiej rodziny. Pracował jako szkoleniowiec prowadząc młodzież i seniorów w Narwi, również na poziomie obecnej II ligi, potem także w Polonii Nowy Jork, gdyż wiele lat trener Zalewski spędził za oceanem. Największym sukcesem, wspólnie z trenerem Tonewo, było zajęcie z juniorami Narwi 8. miejsca na mistrzostwach Polski juniorów 1982 (Zalewski prowadził zespół w lidze i eliminacjach, Tonewo w finałach).

Mirosław Grzyb – ur. 1968 w Baranowie. Najmłodszy z obecnych w tym gronie; również mający za sobą kilka lat gry w Narwi w latach 90. XX wieku. Trener młodzieży w Narwi, ale także założyciel klubów PUMKS 2000 Ostrołęka i UKS Narew Ostrołęka, gdzie działa i trenuje już kilkanaście lat.

tm