Pierwszy mecz międzynarodowy

Dzisiaj przyjrzymy się wydarzeniu sprzed 54 lat – pierwszemu międzynarodowemu meczowi w historii Ostrołęki. Według ówczesnych relacji był to w ogóle pierwszy międzynarodowy kontakt sportu ostrołęckiego. Narew, wtedy jeszcze nosząca nazwę MZKS, podejmowała grający na zapleczu czechosłowackiej ekstraklasy Spartak Radotin.

Obecnie Radotin jest dzielnicą Pragi, natomiast Spartak nosi nazwę Olympii Radotin (Praga). Klub powstał w 1922 roku a jego najlepsze lata przypadały na końcówkę lat 50. i lata 60. XX wieku. W latach 1957-58 oraz 1961-66 grał na drugim poziomie ligowym w Czechosłowacji. Ciekawe, że niedawno zespół z Radotina rozpadł się i obecnie jest odbudowywany przez fanów. Skądś to znamy, prawda?

Wróćmy do lat 60. Gwiazdą zespołu był wychowanek Sparty Praga Stanislav Vanžura, który dla ekipy z Radotina nastrzelał m.in. w II lidze 259 bramek. Oprócz niego warto wymienić też Jaroslava Jareša, zdobywcę 207 bramek dla Biało-Czarnych.

Były obawy, że gdy piłkarze tej klasy przyjadą do klubu grającego na piątym poziomie ligowym, może być widoczna duża różnica w umiejętnościach. Zgodnie z ówczesną praktyką na takie mecze wypożyczano zawodników z innych klubów (później np. w międzynarodowych meczach sztangistów MZKS-u nasze barwy reprezentowali zawodnicy RKS Ursus, natomiast ostrołęczanie występowali przykładowo jako Wisła Płock). Postanowiono wzmocnić ostrołęcką drużynę zawodnikami Legii Warszawa. Początkowo w prasie awizowano przyjazd Lucjana Brychczego, ale on pojawi się w Ostrołęce dopiero za rok, kiedy zagramy przeciwko stołecznemu klubowi.

I tak barwy MZKS-u reprezentowali tego dnia:

  • Stanisław Kralczyński – pomocnik, 2 lata w Legii, później wieloletni zawodnik Polonii Warszawa;
  • Andrzej Zygmunt – obrońca, 10 lat w Legii, 1 raz w reprezentacji Polski, mistrz Polski 1969, 1970;
  • Władysław Stachurski – obrońca, 9 lat w Legii, członek Galerii Sław klubu, mistrz Polski 1969, 1970, 8 meczów i bramka w reprezentacji Polski; jako trener z Legią dotarł do półfinału Pucharu Zdobywców Pucharów; trener reprezentacji Polski w 4 meczach;
  • Waldemar Obrębski – obrońca, 7 lat w Legii; mistrz Polski 1970; zmarł młodo w wypadku samochodowym, będąc jednym z większych talentów trenerskich w kraju, był trenerem kadry olimpijskiej Polski;
  • Władysław Grotyński – bramkarz; 7 lat w Legii; mistrz Polski 1969, 1970.

Mecz odbył się na oddanym w tym roku do użytku nowym boisku przy obecnej ul. Witosa. Znajdowało się ono w tym samym miejscu, co obecnie istniejący tam stadion z lat 70., nie posiadało jednak trybun oraz infrastruktury towarzyszącej. W obecności ok. 3500 widzów, jak donosiła warszawska prasa, MZKS zremisował ze Spartakiem 1-1. Bramkę dla naszej drużyny strzelił Waldemar Obrębski, natomiast dla gości Jaroslav Jareš.

Po długich poszukiwaniach w polskiej i czeskiej (właściwie czechosłowackiej) prasie udało się ustalić składy z tego meczu, które podaję poniżej.

18.07.1965 Ostrołęka
MZKS Ostrołęka – Spartak Radotin (CSV) 1-1
Bramki: Waldemar Obrębski – Jaroslav Jareš

MZKS Ostrołęka: Władysław Grotyński – Edward Chludziński, Andrzej Zygmunt, Witold Kiejzik, Jerzy Kwiatkowski, Kazimierz Jędrzejewski, Waldemar Obrębski, Władysław Stachurski, Stanisław Kralczyński, Jan Gwiazdowski, Ryszard Długokęcki.
Oraz: Mirosław Chrzanowski – Stanisław Narewski, Jerzy Tonewo, Tadeusz Waś.
Trener: Bronisław Buszta.

Spartak Radotin: Zbynek Eiselt – Pšenicka, Otahal, Jorbergal, Demianowicz, Nemecek, Żak, Jaroslav Jareš, Stanislav Vanžura, Sisik, Delšicki.

Widzów: 3500
Sędziował: Samojluk

 

18.07.1965. Stoją od lewej w strojach z Orłem Białym: Jerzy Tonewo, Jan Gwiazdowski, Ryszard Długokęcki, Jerzy Kwiatkowski, Edward Chludziński, Stanisław Kralczyński, Waldemar Obrębski, Andrzej Zygmunt, Władysław Stachurski, Witold Kiejzik, Władysław Grotyński, Kazimierz Jędrzejewski. Następnie trener Bronisław Buszta,  sędzia boczny, zasłonięty sędzia główny Samojluk, zasłonięty drugi sędzia boczny i piłkarze z Czechosłowacji. W pierwszym rzędzie siwy w okularach wiceprezes MZKS Tomasz Krupa, w otoczeniu oficjeli partyjnych i sportowych.

Zdjęcie z archiwum Ryszarda Długokęckiego, rozpoznanie osób Tomasz Mrozek i Jerzy Tonewo.

18.07.1965. Zdjęcie po meczu MZKS Ostrołęka – Spartak Radotin. Z lewej trener Bronisław Buszta, następnie od lewej w białych kostiumach: Jerzy Tonewo (kuca), Kazimierz Jędrzejewski (za plecami gości), Stanisław Kralczyński (L; kuca), Andrzej Zygmunt (L; nad Kralczyńskim), Władysław Stachurski (L), Waldemar Obrębski (L), Ryszard Długokęcki (pochylony), Jan Gwiazdowski, Edward Chludziński, Tadeusz Waś. Nad Długokęckim w ciemnym stroju z „lampasami” bramkarz Władysław Grotyński.

Zdjęcie z archiwum Ryszarda Długokęckiego, rozpoznanie osób Jerzy Tonewo i Tomasz Mrozek.

18.07.1965 – zdjęcie po meczu MZKS Ostrołęka – Spartak Radotin. Idą od lewej Andrzej Zygmunt, Władysław Grotyński (bramkarz), Ryszard Długokęcki, Waldemar Obrębski, a następnie na środku w jasnym stroju Stanisław Kralczyński.

Zdjęcie z archiwum Tadeusza Wasia, rozpoznanie osób Jerzy Tonewo,

 

Jak myślicie, może warto w przyszłym roku, 55 lat po tym wydarzeniu, spróbować zorganizować mecz ze drużyną z Radotina? 🙂 Najważniejsze wydarzenia z historii Narwi możecie zobaczyć w Kalendarium, natomiast niedługo opiszemy na stronie wspomniany mecz z Legią Warszawa.

 

Opracowanie: Tomasz Mrozek