Banach najmłodszym debiutantem w historii klubu

Meldując się na boisku w 72. minucie meczu z Kryształem Glinojeck Mikołaj Banach stał się najmłodszym ligowym debiutantem w historii Narwi. Mikołaj miał tego dnia 15 lat, 8 miesięcy i 3 dni. Dotychczasowy rekord pobity został 25 lat temu przez Marcina Romana, który wychodząc na boisko w wyjściowym składzie z ŁKS-em Łomża był cztery dni starszy.

Ówczesny regulamin zakazywał gry w lidze tak młodym zawodnikom, chyba, że dostali zgodę lekarza, rodziców, oraz… byli reprezentantami kraju. Marcin Roman był wówczas powoływany do młodzieżowej reprezentacji Polski, w związku z czym spełnił wszystkie wymagane warunki. Teraz obostrzenia dla zawodników debiutujących w seniorach przed szesnastym rokiem życia są podobne, ale wymóg gry w kadrze został jakiś czas temu zniesiony.

Marcinowi Romanowi oddać trzeba, że debiutował w innych warunkach. Obecny trener rocznika 2005 i a zarazem prezes APN Ostrołęka wybiegł po raz pierwszy na plac gry (i potem już grał regularnie) na trzecim poziomie ligowym, o trzy ligi wyżej, niż obecni debiutanci. Z kolei sprawiedliwością im oddaną jest fakt, że obecnie jest w Polsce dużo więcej lig. W 1995 roku kończyły się one na piątym poziomie, a teraz chcąc włączyć się do struktury ligowej trzeba zacząć od ósmej, a w niektórych województwach nawet dziewiątej ligi.

Zawodników, którzy debiutowali w seniorach Narwi przed ukończeniem 15 roku życia jest tylko pięciu. Są to od najmłodszego: Mikołaj Banach (15 lat, 8 miesięcy, 3 dni), Marcin Roman (15 lat, 8 miesięcy, 7 dni), Kevin Karwowski (15 lat, 8 miesięcy, 14 dni), Kacper Stepnowski (15 lat, 10 miesięcy, 27 dni), Marcin Truszkowski (15 lat, 10 miesięcy, 29 dni). Aż trzech z wymienionych jest obecnie w kadrze naszego zespołu. W pierwszej piętnastce najmłodszych debiutantów są także Jan Białobrzeski, Jakub Żendzian, Konrad Drężek i Kacper Niedźwiecki, którzy również są teraz zawodnikami Narwi (Żendzian póki co w drugim zespole).

Pokazuje to dobrze politykę kadrową, jaką prowadzić chce zarząd Narwi – wczesnego stawiania na młodych zawodników i szybkiego wprowadzania ich do piłki seniorskiej, aby za kilka lat stanowili oni podporę zespołu seniorów.


Czołowa dwudziestka najmłodszych debiutantów wygląda następująco (na żółto zaznaczeni obecni zawodnicy z kadry):

P.S. Warto zauważyć, że wśród 21 wymienionych w tabeli postaci jest aż siedmiu bramkarzy (Stepnowski, Dudek, Domalewski, Dobkowski, Kotowski, Zych i Wielgoliński).

tm