Historia

Szarama i Tonewo wyróżnieni przez MZPN

Podczas wczorajszej Gali Stulecia Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej, która odbyła się w hotelu Radison Sobieski w Warszawie, uhonorowano osoby najbardziej zasłużone dla mazowieckiej piłki. Miło nam poinformować, że wśród nich znalazło się miejsce dla dwóch legend Narwi. Medale Stulecia MZPN otrzymali Jerzy Tonewo i Marian Szarama (w tej kolejności na zdjęciu). Gratulujemy!

Marian Szarama był dobrym piłkarzem, grającym przez wiele lat w polskiej ekstraklasie (Polonia Bytom, Gwardia Warszawa) oraz w młodzieżowej reprezentacji Polski. Większość swojej późniejszej kariery i życia spędził w Ostrołęce. Jako trener Narwi poprowadził zespół w lidze aż 454 razy, co jest i prawdopodobnie już na zawsze- zostanie klubowym rekordem. Pierwszy zespół trenował w latach 1983-87, 1989-94, 1995-98, 2001-03, 2015 i 2018. Do tego przez wiele lat trenował ostrołęcką młodzież. W 1994 roku był także prezesem Narwi. Oprócz Narwi trenował także Resovię Rzeszów (juniorzy), Atos Strzyżów (również), Ursusa Warszawa, Polonię Warszawa, Kurpik Kadzidło, MKS Przasnysz i Koronę Ostrołęka (młodzież).

Jerzy Tonewo to wychowanek Narwi, w której spędził większość swojej kariery zawodniczej. Trenerem drużyny seniorów Narwi był w 45 ligowych meczach, w tym jako pierwszy ostrołęcki trener na trzecim poziomie ligowym (lata 1976-78, 1980, 1985). Dużo dłużej szkolił piłkarską młodzież w Narwi. Z juniorami młodszymi zajął piąte miejsce w Polsce. Poza kadrą województwa i Narwią, prowadził też LUKS Czerwin. Piękną kartę zapisał jako działacz, będąc pierwszym prezesem Ostrołęckiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej i współtwórcą wielu klubów z regionu powstałych w połowie lat 70. minionego stulecia. Działał także w Wojewódzkiej Federacji Sportu, w ostrołęckiej jednostce sportowej (p.o. dyrektora w latach 1974-75), czy w Narwi, będąc przez lata jej działaczem, członkiem zarządu, a w 1990 roku także prezesem.

Obaj trenerzy byli już odznaczani przez ostrołęcki ratusz (odznakami Zasłużony dla miasta Ostrołęki), Polski Związek Piłki Nożnej, Ciechanowsko-Ostrołęcki OZPN, czy Mazowiecki ZPN.

Tekst i fot. Tomasz Mrozek