HistoriaSylwetkiWiadomośći OkołonarwiańskieZ regionu

Zapomniany Mistrz Polski

A.Wołosz kuca na dole po lewej

Ilu mamy Mistrzów Polski pochodzących z Ostrołęki? Jednego! A kto potrafi powiedzieć jak się nazywa? Raczej mało kto. Otóż w 1946 roku pierwsze powojenne Mistrzostwo Polski zdobył urodzony w Wojciechowicach (ur. 26.08.1920; wtedy jeszcze oddzielnych od Ostrołęki), a dorastający w naszym mieście Antoni Wołosz. Przed wojną prawdopodobnie kopał piłkę w przyklasztornym klubie KSM Ostrołęka. Wojenna zawierucha rzuciła go do Piaseczna, gdzie grał w konspiracyjnym zespole piłkarskim.

Po wojnie został obrońcą Polonii Warszawa. Zaczął od mocnego akcentu – wywalczenia pierwszego powojennego Mistrzostwa. Grał tam do 1957 roku, razem rozgrywając na najwyższym szczeblu rozgrywkowym 99 meczów i strzelając 8 bramek. W 1952 roku wzniósł do góry Puchar Polski. Do tego powołany został do reprezentacji Polski „B”.

Andrzej Gowarzewski na łamach Encyklopedii Piłkarskiej FUJI cytował następującą opinię o nim: „ma intuicję i piłkarski nos. Potrafi przewidzieć zachowanie rywala, a czasem sprowokować do zagrań, jakie są mu wygodne”.

Po karierze ligowej zajął się szkoleniem zespołów. Prowadził drużyny z Otwocka, Targówka, Lechię Grodzisk Mazowiecki, Huragan Wołomin, Mazura Karczew oraz Polonii Warszawa. W Mazurze niespodziewanie zagrał w Pucharze Polski na szczeblu centralnym w 1964 roku… mając 44 lata, po 7 latach od powieszenia butów na kołku!

Zmarł 24 czerwca 1981 w czechosłowackim Brnie.