HistoriaWiadomośći Okołonarwiańskiewww

Lata powojenne na Narewplus.pl

Dzisiaj na Narewplus.pl trafia kolejna ciekawostka historyczna – niektóre z sezonów przed powstaniem MZKS-u Ostrołęka. Mam nadzieję, że uda się kiedyś dokładniej opisać historię powojennej piłki w Ostrołęce, chociaż może być to trudne, bo jak dotąd nie ma o tym żadnej publikacji, ani nawet miejsca, gdzie można by rozpocząć poszukiwania.

Póki co na stronę trafiło trochę o powojennych początkach w 1946 roku, trochę o kluchach jakie istniały w latach 1946-1962 oraz tyle ile udało się odnaleźć w archiwach Warszawskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej (w zbiorach MZPN) z sezonów 1959, 1960, 1960/61 i 1961/62. Do tego dochodzą trzy znane wyniki meczów Turbiny z 1957 roku.

Na deser herby klubów  z Ostrołęki. W tych latach wszystkie kluby sportowe w Polsce zostały wcielone do branżowych Zrzeszeń Sportowych, jako ich koła. I tak powstały Ogniwa (Spójnia – najpierw Ogniwo, była członkiem ZS Ogniwo), Budowlani, Sokoły/Kolejarze, Energetyki (Turbina była członkiem koła Energetyk), czy zrzeszenia ludowe. Do tego wszystkiego doszła milicyjna Gwardia, pełna UB-ków z bronią na boisku oraz Celuloza związana z OZCP. Informacje znajdziecie klikając tutaj, albo wchodząc w „Sezon po sezonie”, a tam w „Lata 1946-1962”. Miłej lektury!

Tradycyjnie – jeśli ktoś ma jakieś wiadomości z tamtych lat, proszę o kontakt w komentarzach albo na mrozek_privat@o2.pl. Dzięki 🙂