Wiadomośći OkołonarwiańskieZ życia klubu

Ligowe pertraktacje

4 czerwca do IV-ligowych  klubów wpłynęło pismo od Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej. Zarząd MZPN przypomina w nim, że od sezonu 2016/2017 zreformowana ma być III liga polska. W związku z tym we wrześniu podjęto decyzję, żeby od sezonu 2015/16 utworzyć tylko jedną grupę IV ligi mazowieckiej. Spowodowałoby to, że aby się utrzymać w IV lidze, trzeba było by zająć miejsce w pierwszej piątce, a przy złych wiatrach, nawet w czwórce. Powód reformy podawany przez MZPN jest następujący:

„Stworzenie jednej grupy IV ligi zapewni bezpośredni awans mistrz tej klasy do rozgrywek III ligi (bez konieczności rozgrywania meczu barażowego, jaka istnieje w przypadku dwóch grup).”

Czyli ważniejsze były by interesy dwóch drużyn, które by ligę wygrały, niż ponad dwudziestu, które by z ligi spadły. Co gorsza po takim spadku bardzo ciężko było by wrócić do IV ligi. Można na lata utknąć w okręgówce. Na szczęście MZPN postanowił skonsultować sprawę z klubami. Do 20 czerwca mają one wyrazić swoją opinię w sprawie. Brak przekazanej opinii traktowany będzie jako zgoda na przeprowadzenie reformy.

Zamieszczamy odpowiedź naszego klubu na pismo MZPN:

Szanowna Pani Dyrektor,

stoimy na progu nowego sezonu rozgrywkowego 2014/2015. Zarząd klubu MKS Narew Ostrołęka jeśli chodzi sportową stronę naszej działalności stawia przed sobą dwa główne cele. Pierwszym jest stworzenie seniorskiego zespołu ligowego, który będzie uczestniczył w rozgrywkach III ligi mężczyzn w sezonie 2015/2016. Drugim priorytetem jest inwestycja w młodzież. Pragniemy stworzyć im jak najlepsze warunki do rozwoju, aby ciężka praca od najmłodszych lat w późniejszym czasie zaowocowała sukcesami na szczeblu seniorskim. Pragniemy, aby dzięki zaangażowaniu całego sztabu szkoleniowego, zarządu klubu oraz samych zawodników w pracę i dążenie do celu z pasji tych chłopców i miłości do piłki nożnej zrodzili się kolejni klasowi zawodnicy.

Dlatego po otrzymaniu pisma z dnia 04.06.2014r L.dz. 652/06/2014 uważamy i zwracamy się z prośbą, aby planowana reorganizacja IV  ligi nie doszła do skutku lub przynajmniej została odsunięta w czasie o kilka lat. Marny to wg nas cel reorganizacji, której tak naprawdę bezpośrednio nikt klubom IV ligi nie przedstawiał, gdy mówi się tylko o braku meczu barażowego zwycięzców grup mazowieckich. Do takich poważnych zmian kluby muszą się dużo wcześniej przygotować chociażby finansowo, bo zmiany te będą dla klubów olbrzymim finansowym obciążeniem. Dalekie wyjazdy (ok. 300 km w IV lidze) i koszty z tym związane mogą doprowadzić do rezygnacji z rozgrywek na tym poziomie a może nawet likwidacji klubów.

Aby spiąć budżet i znaleźć pieniądze na funkcjonowanie drużyn seniorskich kluby z mniejszymi budżetami będą zmniejszać  ilość grup młodzieżowych lub nie będą organizować nowych naborów. Kluby takie jak nasz opierają się w drużynach seniorskich głównie na swoich wychowankach gdyż nie stać nas na sprowadzanie i utrzymywanie zawodników.

Reorganizacja rozgrywek budzi też oczekiwania np.  wzrostu poziomu rozgrywek i awansu sportowego, jednak w przypadku dwóch grup IV ligi o takim wzroście i awansie nie można mówić, gdyż są to drużyny i zawodnicy o podobnych umiejętnościach. Niezrozumiałym jest dla nas fakt, że najpierw zachodzą zmiany w IV, a dopiero później w III lidze. Najpierw należałoby połączyć grupy III ligi, a spadkowiczów umieścić w IV lidze. A wówczas tym bardziej potrzebne byłyby dwie grupy IV ligi mazowieckiej.  Klub MKS Narew Ostrołęka uważa, że reorganizacja rozgrywek na poziomie IV ligi w zaproponowanej formule przyniesie opłakane skutki dla klubów piłkarskich na tym poziomie oraz niższych poziomach rozgrywkowych i w bardzo ważnych rozgrywkach młodzieżowych. Wg nas jest potrzeba, żeby formuła zmian konsultowana była dużo wcześniej z zainteresowanymi klubami, aby miały one czas na przygotowanie się do nowej sytuacji.

Klub Narew Ostrołęka liczy na pomoc we wstrzymaniu reorganizacji  i zrozumienie ze strony władz MZPN, które tak jak my mają na sercu dobro oraz popularyzację naszej dyscypliny jaką jest piłka nożna.

Z wyrazami szacunku i sportowym pozdrowieniem

Robert Bartkowski
Prezes Zarządu MKS Narew Ostrołęka