Historia

Jak dawniej bywało – Puchar Michałowicza

W archiwum trenera Jerzego Tonewo znajduje się ciekawy artykuł, wywiad z nim, po świetnym występie reprezentacji województwa ostrołęckiego w Pucharze Michałowicza. Trener Tonewo był wówczas szkoleniowcem w MZKS Narew, a także trenerem reprezentacji naszego województwa. Artykuł z 1983 roku nosi tytuł „Piłkarska zazdrość”.

Ciekawe, bo po m.in. takich dobrych  wynikach reprezentantów Kurpiowszczyzny władze związku zadecydowały o późniejszym rozwiązaniu Okręgowego ZPN w Ostrołęce. Różne motywy kierują ludźmi…

Warto poczytać wywiad, by zobaczyć co się zmieniło przez lata, a ile rzeczy pozostało bez zmian. Kolejną ciekawostką jest kadra województwa, z której wyszło wielu później bardzo dobrych piłkarzy Narwi, a o niektórych ślad zaginął po juniorach.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

wywiad-tonewo-szm

PIŁKARSKA ZAZDROŚĆ
Rozmowa z trenerem piłkarskiej reprezentacji Ostrołęcki, biorącej udział w Turnieju Michałowicza – JERZYM TONEWO.

* Powszechnie słyszę, że juniorzy z Kurpiów są słabo wyszkoleni technicznie. Czy pan się z tym zgadza?

– Jest w tym dużo prawdy. W kadrze województwa jest jednak kilku zawodników nieźle radzących sobie z piłką. Potrafią, co najważniejsze, swoją technikę wykorzystać podczas meczu.

* Zakończyła się pierwsza runda eliminacyjna Turnieju Michałowicza. Na czele tabeli przed wiosennymi rewanżami znajduje się Ostrołęka. To chyba niespodzianka?

 – Prowadzimy jak najbardziej zasłużenie. Nie przegraliśmy żadnego meczu. Wyprzedzamy jednym punktem jedenastkę Warszawy. W stolicy adeptów futbolu szkoli wielu wybitnych byłych zawodników występujących obecnie w roli trenerów. Warszawianie mają na pewno lepsze warunki do podnoszenia swych umiejętności. Mam tu przede wszystkim na myśli treningową bazę. Zgoła inaczej wygląda to u nas.

 Okazuje się, że też potrafimy pracować, i to na tych nierównych boiskach, niekiedy wręcz na fatalnej nawierzchni. Nie trzeba chyba dodawać, że piłkarzom trudno o szybkie wzbogacenie umiejętności, nie mogą uczyć się prawidłowych nawyków.

 Czekają nas rewanże. Pokrzyżować plany zechcą na pewno i inne zespoły, nie tylko Warszawa – Siedlce i Białą Podlaska, z którymi wygraliśmy nie tracąc bramki. Nie uważamy się za faworytów. Niemniej zdajemy sobie sprawę, że stoimy przed dużą szansą wygrania grupy.

* W 18-osobowej kadrze Ostrołęckiego jest dziewięciu zawodników z Narwi, zespołu, którym właśnie pan na co dzień się opiekuje.

– Na pewno nie przez sentyment jest tylu piłkarzy z Narwi. Zasłużyli na powołanie do reprezentacji województwa. Nie znaleźli się w kadrze na ładne oczy. Zresztą nie prowadzę sam reprezentacji. Ofiarnie pomagają mi trenerzy z innych klubów, współpracują, podpowiadają. Wspólnie decydujemy, na kogo postawić.

* Są to…

– Maciej Filipkowski (Ostrovia Ostrów Mazowiecka), Lech Smoliński (MZKS Przasnysz), Janusz Jankowski (Makowianka Maków Mazowiecki).

* Ostrołęka nie jest zbyt silnym piłkarskim ośrodkiem.

– Niestety wciąż zazdrościmy innym. Myślę, że warto wreszcie pomyśleć o drugiej lidze. W naszym regionie nie braknie zdolnych piłkarzy, o czym najlepiej świadcząc wyniki w Turnieju Michałowicza. Mam nadzieję, że ci chłopcy nie spoczną na laurach i dalej wzniosą się w górę. Potrzebne jest też zaangażowanie działaczy. Wielu z nich najwyraźniej nie wierzy, że możemy mieć zespół z prawdziwego zdarzenia. Gdybyśmy teraz ustalili reprezentację województwa seniorów, miałaby wiele do powiedzenia z II-ligowymi drużynami. I bynajmniej nie są to przechwałki.

* Przydałby się sukces ostrołęckiej piłce nożnej…

– Marzymy o nim. Wierzę, że zdołamy coś w niedługim czasie osiągnąć. Wzrosłoby zainteresowanie „kopaną”. Sukces zawsze przynosi przyjaźń i życzliwość ludzi.

*

Kadra województwa ostrołęckiego walcząca w Turnieju Michałowicza: Makowianka – Tomasz Kurowski, Marek Milewski, Witold Obłudka, Krzysztof Szałkiewicz; Ostrovia – Andrzej Gałązka, Maciej Pruszczyński, Andrzej Pecura; MZKS Przasnysz – Jacek Turkowski, Artur Marchewka, Andrzej Lewandowski; Narew – Mariusz Kozicki, Marek Zalewski, Włodzimierz Sikora, Dariusz Jerzak, Krzysztof Kot, Robert Tonewo, Jacek Dmochowski, Maciej Ciuchta, Zenon Majewski. Kierownikiem drużyny jest Zbigniew Domurat, pracownik Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce.

Wyniki: Biała Podlaska – Ostrołęka 0:1, Siedlce – Warszawa 1:1, Ostrołęka – Siedlce 4:0, Warszawa – Biała Podlaska 2:0, Warszawa – Ostrołęka 1:1, Biała Podlaska – Siedlce 0:0.

1. Ostrołęka 5:1 6-1
2. Warszawa 4:2 4-2
3. Siedlce 2:4 1-5
4. Biała Podlaska 1:5 0-3

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

tm