LigaSeniorzy

Szanse na awans – stan na 14 maja

Do rozegrania pozostały nam już tylko trzy mecze, postanowiliśmy sprawdzić jakie szanse mają poszczególne drużyny na zajęcie pierwszego miejsca w lidze. Z gry wypadł właśnie GUKS Krasnosielc, który nawet wygrywając wszystkie mecze nie może już dogonić Narwi.

Od razu zaznaczamy, że nie bawimy się w żadne przewidywanie wyników, tylko w czystą matematykę. Każdy z trzech pozostałych na placu boju zespołów może zdobyć w następnych meczach od 1 do 9 punktów (przy czym nie da się zdobyć ośmiu), lub nie zdobyć niczego. Wszystkich kombinacji jest aż 648, przeanalizowaliśmy je, zwracając uwagę także na wyniki meczów bezpośrednich i ewentualnej małej tabeli.

Nie przedłużając zbytnio, przedstawiamy wyniki kalkulacji:

Narew zajmuje pierwsze miejsce w tabeli w 579 przypadkach (89, 4%), Korona w 62 (9,6%), a Wymakracz w siedmiu (1,1%). Można więc powiedzieć, że szanse Wymakracza są iluzoryczne – drużyna z Długosiodła zajmie pierwsze miejsce tylko jeśli Narew nie zdobędzie już żadnego punktu, a Korona zdobędzie ich maksymalnie sześć. Jakakolwiek zdobycz punktowa naszej drużyny przekreśla wszelkie szanse Wymakracza. Całkiem spore są jednak szanse tej ekipy na drugie miejsce, tu jednak trzeba by dorzucić do kalkulacji także GUKS Krasnosielc i liczyć całą bazę ponownie, czego… nie chciało nam się już robić.

Korona wygra ligę, jeżeli:

  • wygra wszystkie mecze,
  • albo dwa wygra i jeden zremisuje, przy czym w obu przypadkach:
  • Narew zdobędzie maksymalnie trzy punkty w trzech meczach.

Reasumując, jeżeli w meczach z Zarębami, Lelisem i Mystkówcem Narew zdobędzie przynajmniej cztery punkty, mamy zapewnione zwycięstwo w lidze i  awans.

 

Jeden komentarz do “Szanse na awans – stan na 14 maja

Możliwość komentowania została wyłączona.