LigaRywaleSeniorzy

Komu awans? Komu spadek?

Do końca sezonu pozostały dwa mecze, które mogą jeszcze wiele zmienić. Przyjrzyjmy się zatem możliwym scenariuszom. Drużyny w dwa mecze mogą zdobyć 0, 1, 2, 3, 4 lub 6 punktów, co daje nam 6 kombinacji możliwej zdobyczy punktowej. Najważniejsza jest dla nas oczywiście walka o dwa miejsca promowane bezpośrednim awansem, gdyż już wiadomo, że zajmą je GKS Pokrzywnica, nasza Narew lub Konopianka Konopki. Pewne jest też, że trzecie miejsce, dające możliwość walki o awans w barażach, zajmie jedna z tych drużyn.

Jest 216 kombinacji uzyskanych punktów przez Pokrzywnicę, Narew i Konopiankę, przy czym nie należy mylić szans matematycznych ze sportowymi, gdyż np. trzy punkty w starciu z Pełtą Karniewo są dużo trudniejsze do zdobycia niż z Jutrzenką Unieck. Wyliczenie obejmuje więc tylko suche fakty – zdobycie od 0 do 6 punktów (bez możliwości zdobycia pięciu, gdyż nie ma takiej kombinacji) przez wybrane drużyny.

Spośród 216 kombinacji:

 • 175 razy na pozycji gwarantującej bezpośredni awans jest GKS Pokrzywnica, co oznacza 81% szans na bezpośredni awans (40,5% kombinacji)
 • 146 razy na pozycji gwarantującej bezpośredni awans jest Narew Ostrołęka, co oznacza 67,6% szans na bezpośredni awans (33,8% kombinacji)
 • 111 razy na pozycji gwarantującej bezpośredni awans jest Konopianka Konopki, co oznacza 51,4% szans na bezpośredni awans (25,7% kombinacji)

Jeśli chodzi o miejsce barażowe, to szanse są następujące:

 • 105 razy – Konopianka Konopki (48,6% szans; 50% szansy awansu w barażach daje 24,3% ogólnych szans)
 • 70 razy – Narew Ostrołęka (32,4% szans; 50% szansy awansu w barażach daje ok. 16,2% ogólnych szans)
 • 41 razy – GKS Pokrzywnica (19% szans; 50% szansy awansu w barażach daje 9,5% ogólnych szans).

Na minus Narwi działają rezultaty z bezpośrednimi rywalami, które w przypadku równej ilości punktów stawiają nas na gorszej pozycji. Na plus – wyniki meczów z 24. kolejki, kiedy Narew pokonała Pokrzywnicę, a Konopianka straciła punkty w Karniewie. Wydaje się, że spośród tych trzech drużyn, to Narew ma odrobinę lepszy terminarz:

 • GKS Pokrzywnica
  – Błękitni Raciąż u siebie (Błękitni na wyjeździe 10 punktów; Pokrzywnica u siebie 24 punkty – faworyt)
  – Pełta Karniewo na wyjeździe (Pełta u siebie 13 punktów; Pokrzywnica na wyjeździe 14 punktów; brak faworyta)
 • Narew Ostrołęka
  – Kurpik Kadzidło na wyjeździe (Kurpik u siebie 12 punktów; Narew na wyjeździe 19 punktów – faworyt)
  – Boruta Kuczbork u siebie (Boruta na wyjeździe 5 punktów; Narew u siebie 29 punktów – faworyt)
 • Konopianka Konopki
  – Jutrzenka Unieck u siebie (Jutrzenka ostatni mecz wyjazdowy oddała walkowerem, jest prawdopodobieństwo, że na mecz z Konopianką również się nie wybierze…; w każdym razie Konopianka faworytem)
  – Rzekunianka Rzekuń na wyjeździe (Rzekunianka u siebie 23 punkty, Konopianka na wyjeździe 20 punktów – brak faworyta).

 

Tabela po 24. kolejce, na 2 kolejki przed końcem:

 

„Walka o spadek”

Warto przyjrzeć się, kto – jak powiedział kiedyś Franciszek Smuda – walczyć będzie o spadek… Sytuacja wyjaśniła się dla Orła Sypniewo, który zdobytym punktem z Borutą Kuczbork zapewnił sobie utrzymanie w lidze. Także Błękitni Raciąż, którzy wygrali z Koroną Karolinowo, nie mogą już być prześcignięci. Karolinowo pomimo porażki również nie spadnie, gdyż nawet jeśli zrówna się punktami ze Świtem Baranowo, ma od niego lepszy bilans meczów bezpośrednich (4-0 i 3-0). Na dzisiaj, pewne utrzymania drużyny to zatem: Bartnik Myszyniec, Pełta Karniewo, KS Wąsewo, Rzekunianka Rzekuń, Błękitni Raciąż, Orzeł Sypniewo i Korona Karolinowo.

Pewna spadku jest Jutrzenka Unieck. Świt Baranowo wygrywając 4-1 z Kurpikiem Kadzidło zrobił zaś ogromny krok w stronę utrzymania i teraz zagra o wszystko w Kuczborku i u siebie z Orłem Sypniewo. Ciężko będzie o punkty Kuczborku, bo Boruta złapał wiatr w żagle i punktuje jak szalony, będąc obecnie drugą najlepiej punktującą drużyną ligi! Boruta na wyjazdach gra tzw. padakę (5 punktów), tymczasem u siebie ma ich aż 24, niczym zespoły z ligi nigeryjskiej…

Wyliczone matematycznie szanse na to, że drużyny spadną z ligi wynoszą obecnie:

 • Jutrzenka Unieck – 100%
 • Świt Baranowo – 61,3%
 • Kurpik Kadzidło – 38,2%
 • Boruta Kuczbork – 0,5%

Przy czym pamiętać trzeba, że Kurpik ma trudniejsze zadanie od Świtu, bo gra z walczącą o awans Narwią i kończącymi zmagania na własnym terenie Błękitnymi Raciąż. Uwaga! Powyższy wariant zakłada obecną sytuację, że z ligi spadają dwa zespoły.

Opracowanie: tm
P.S. Na zdjęciu część widowni na meczu Narew – GKS Pokrzywnica

6 komentarzy do “Komu awans? Komu spadek?

 • Nie wiem ale Orzeł Korona Boruta nie są pewni utrzymania niestety skąd wiadomo ile zespołów spada?

  • W obecnej spada 4 sytuację gdyż korona i mławą są w strefie spadkowej.

 • ze spadkami to nie do końca jest wszystko wyjaśnione. W zależności od rozstrzygnięć w wyższych ligach z a-klasy mogą nawet spaść 4 zespoły, a to w zależności czy Mława z Koroną się utrzymają i czy Glinojeck bądź Pułtusk wygra mecz barażowy.

  • Proszę redaktora o wytłumaczenie i potwierdzenie tych spadków jak można?

   • Jest na dole ważna informacja, że dywagacje dotyczące spadków dotyczą wariantu, kiedy spadają dwa zespoły (czyli opcja na dzień dzisiejszy). Jeżeli będą jakieś zmiany, wiadomo, że spadnie więcej drużyn 🙁 Wówczas Świtu Baranowo nie uratują nawet dwa zwycięstwa.

    Pogrubię tę uwagę, bo można nie zauważyć.

 • 3 drużyny spadają OBLIGATORYJNIE, prosimy o korektę ciekawego artykułu …

Możliwość komentowania została wyłączona.