Komu awans? Komu spadek?


Do końca sezonu pozostały dwa mecze, które mogą jeszcze wiele zmienić. Przyjrzyjmy się zatem możliwym scenariuszom. Drużyny w dwa mecze mogą zdobyć 0, 1, 2, 3, 4 lub 6 punktów, co daje nam 6 kombinacji możliwej zdobyczy punktowej. Najważniejsza jest dla nas oczywiście walka o dwa miejsca promowane bezpośrednim awansem, gdyż już wiadomo, że zajmą je GKS Pokrzywnica, nasza Narew lub Konopianka Konopki. Pewne jest też, że trzecie miejsce, dające możliwość walki o awans w barażach, zajmie jedna z tych drużyn.

Jest 216 kombinacji uzyskanych punktów przez Pokrzywnicę, Narew i Konopiankę, przy czym nie należy mylić szans matematycznych ze sportowymi, gdyż np. trzy punkty w starciu z Pełtą Karniewo są dużo trudniejsze do zdobycia niż z Jutrzenką Unieck. Wyliczenie obejmuje więc tylko suche fakty – zdobycie od 0 do 6 punktów (bez możliwości zdobycia pięciu, gdyż nie ma takiej kombinacji) przez wybrane drużyny.

Spośród 216 kombinacji:

 • 175 razy na pozycji gwarantującej bezpośredni awans jest GKS Pokrzywnica, co oznacza 81% szans na bezpośredni awans (40,5% kombinacji)
 • 146 razy na pozycji gwarantującej bezpośredni awans jest Narew Ostrołęka, co oznacza 67,6% szans na bezpośredni awans (33,8% kombinacji)
 • 111 razy na pozycji gwarantującej bezpośredni awans jest Konopianka Konopki, co oznacza 51,4% szans na bezpośredni awans (25,7% kombinacji)

Jeśli chodzi o miejsce barażowe, to szanse są następujące:

 • 105 razy – Konopianka Konopki (48,6% szans; 50% szansy awansu w barażach daje 24,3% ogólnych szans)
 • 70 razy – Narew Ostrołęka (32,4% szans; 50% szansy awansu w barażach daje ok. 16,2% ogólnych szans)
 • 41 razy – GKS Pokrzywnica (19% szans; 50% szansy awansu w barażach daje 9,5% ogólnych szans).

Na minus Narwi działają rezultaty z bezpośrednimi rywalami, które w przypadku równej ilości punktów stawiają nas na gorszej pozycji. Na plus – wyniki meczów z 24. kolejki, kiedy Narew pokonała Pokrzywnicę, a Konopianka straciła punkty w Karniewie. Wydaje się, że spośród tych trzech drużyn, to Narew ma odrobinę lepszy terminarz:

 • GKS Pokrzywnica
  – Błękitni Raciąż u siebie (Błękitni na wyjeździe 10 punktów; Pokrzywnica u siebie 24 punkty – faworyt)
  – Pełta Karniewo na wyjeździe (Pełta u siebie 13 punktów; Pokrzywnica na wyjeździe 14 punktów; brak faworyta)
 • Narew Ostrołęka
  – Kurpik Kadzidło na wyjeździe (Kurpik u siebie 12 punktów; Narew na wyjeździe 19 punktów – faworyt)
  – Boruta Kuczbork u siebie (Boruta na wyjeździe 5 punktów; Narew u siebie 29 punktów – faworyt)
 • Konopianka Konopki
  – Jutrzenka Unieck u siebie (Jutrzenka ostatni mecz wyjazdowy oddała walkowerem, jest prawdopodobieństwo, że na mecz z Konopianką również się nie wybierze…; w każdym razie Konopianka faworytem)
  – Rzekunianka Rzekuń na wyjeździe (Rzekunianka u siebie 23 punkty, Konopianka na wyjeździe 20 punktów – brak faworyta).

 

Tabela po 24. kolejce, na 2 kolejki przed końcem:

 

„Walka o spadek”

Warto przyjrzeć się, kto – jak powiedział kiedyś Franciszek Smuda – walczyć będzie o spadek… Sytuacja wyjaśniła się dla Orła Sypniewo, który zdobytym punktem z Borutą Kuczbork zapewnił sobie utrzymanie w lidze. Także Błękitni Raciąż, którzy wygrali z Koroną Karolinowo, nie mogą już być prześcignięci. Karolinowo pomimo porażki również nie spadnie, gdyż nawet jeśli zrówna się punktami ze Świtem Baranowo, ma od niego lepszy bilans meczów bezpośrednich (4-0 i 3-0). Na dzisiaj, pewne utrzymania drużyny to zatem: Bartnik Myszyniec, Pełta Karniewo, KS Wąsewo, Rzekunianka Rzekuń, Błękitni Raciąż, Orzeł Sypniewo i Korona Karolinowo.

Pewna spadku jest Jutrzenka Unieck. Świt Baranowo wygrywając 4-1 z Kurpikiem Kadzidło zrobił zaś ogromny krok w stronę utrzymania i teraz zagra o wszystko w Kuczborku i u siebie z Orłem Sypniewo. Ciężko będzie o punkty Kuczborku, bo Boruta złapał wiatr w żagle i punktuje jak szalony, będąc obecnie drugą najlepiej punktującą drużyną ligi! Boruta na wyjazdach gra tzw. padakę (5 punktów), tymczasem u siebie ma ich aż 24, niczym zespoły z ligi nigeryjskiej…

Wyliczone matematycznie szanse na to, że drużyny spadną z ligi wynoszą obecnie:

 • Jutrzenka Unieck – 100%
 • Świt Baranowo – 61,3%
 • Kurpik Kadzidło – 38,2%
 • Boruta Kuczbork – 0,5%

Przy czym pamiętać trzeba, że Kurpik ma trudniejsze zadanie od Świtu, bo gra z walczącą o awans Narwią i kończącymi zmagania na własnym terenie Błękitnymi Raciąż. Uwaga! Powyższy wariant zakłada obecną sytuację, że z ligi spadają dwa zespoły.

Opracowanie: tm
P.S. Na zdjęciu część widowni na meczu Narew – GKS Pokrzywnica

6 comments

 1. Nie wiem ale Orzeł Korona Boruta nie są pewni utrzymania niestety skąd wiadomo ile zespołów spada?

  1. W obecnej spada 4 sytuację gdyż korona i mławą są w strefie spadkowej.

 2. ze spadkami to nie do końca jest wszystko wyjaśnione. W zależności od rozstrzygnięć w wyższych ligach z a-klasy mogą nawet spaść 4 zespoły, a to w zależności czy Mława z Koroną się utrzymają i czy Glinojeck bądź Pułtusk wygra mecz barażowy.

  1. Proszę redaktora o wytłumaczenie i potwierdzenie tych spadków jak można?

   1. Jest na dole ważna informacja, że dywagacje dotyczące spadków dotyczą wariantu, kiedy spadają dwa zespoły (czyli opcja na dzień dzisiejszy). Jeżeli będą jakieś zmiany, wiadomo, że spadnie więcej drużyn 🙁 Wówczas Świtu Baranowo nie uratują nawet dwa zwycięstwa.

    Pogrubię tę uwagę, bo można nie zauważyć.

 3. 3 drużyny spadają OBLIGATORYJNIE, prosimy o korektę ciekawego artykułu …

Blokada komentarzy.