LigaSeniorzy

Na Mazowszu z duchem absurdu

Wczoraj dotarły do nas informacje, że Mazowiecki Związek Piłki Nożnej po czterech dniach od ogłoszenia decyzji co zrobić z niższymi ligami, postanowił nagle całkowicie ją zmienić. Wymyślono, że sezon zakończy się tylko w A-klasie i B-klasie, natomiast w okręgówce i IV lidze jeszcze będzie granie. Nie wszystkich – czterech najlepszych ekip każdej ligi.Czemu akurat tylu? Nie wiemy. Skoro można grać, to można by pewnie rozegrać całą rundę. Tymczasem zgodnie z pomysłem panów decydentów, w dwie środy i sobotę: 10, 13 i 17 czerwca ligi mają one zagrać między sobą mecze rewanżowe, których wyniki wliczy się do tabeli. Awansować mają po dwie najlepsze drużyny po takim ruchu. W naszym przypadku oznacza to oczywiście, że ogromną szansę dostały Żbik Nasielsk i Mławianka Mława. Poniżej przedstawiamy komunikat Zarządu Narwi dotyczący tej sprawy.

 

Komunikat

Szanowni Państwo,

decyzja działaczy Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej i przedstawicieli jego Delegatur (Ciechanów i Ostrołękę reprezentował działacz z Mławy) podjęta we wtorek 26 maja pod szczytnym hasłem „Na Mazowszu z duchem sportu” obrazuje niespotykaną hipokryzję i wymaga zdecydowanej reakcji oraz sprzeciwu. Decyzję te podjęto wbrew wcześniejszym ustaleniom, komunikatom, a nawet obowiązującym wówczas zarządzeniom Ministra Zdrowia oraz Krajowego Biura Sanepidu.

Z wiadomych względów część działaczy próbuje złamać ogólne zasady i ustalenia dotyczące zakończenia rozgrywek piłkarskich niższych szczebli w sezonie 2019/2020, które ustalono na spotkaniu prezesów wojewódzkich ZPN-ów w dniu 12 maja. Ustalono wówczas, że grać w tym sezonie już nie będziemy i wszystkie związki uhonorowały to porozumienie. Wszystkie oprócz MZPN-ów – Mazowieckiego i Małopolskiego Związku Piłki Nożnej. Można z łatwością wskazać w czyim interesie jest podjęcie takiej, a nie innej decyzji. Zamiast kierować się w stronę „ducha sportu”, skandalicznymi działaniami związek podąża  kierunku „ducha absurdu”.

Takie działania powodują skłócanie środowiska piłkarskiego i podważają wszelkie zasady zdrowej sportowej rywalizacji, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i zdrowia. Decyzje takie rujnują szacunek lokalnych środowisk sprzyjających rozwijaniu sportu i zniechęcają potencjalnych sponsorów i władze miejskie wspierające kluby. Rzekomo pod szczytnym hasłem próbuje się wprowadzać chaos i kreować awansy w nielegalnych działaniach. Jest to nieuczciwe i pokrętne, dlatego należy jak najszybciej odstąpić od takiego działania.

Amatorskie kluby są zmuszane do gry na pełnych obrotach co trzy dni (kolejne środa, sobota, środa), w tym w dwa dni pracujące, bez możliwości dostatecznego przygotowania fizycznego zawodników. Profesjonalna polska Ekstraklasa boryka się już z plagą kontuzji, pomimo iż treningi odbywają się w niej dłużej i na innych zasadach (więcej np. tutaj). Po konsultacji z trenerami uważamy, że zawodnicy obecnie nie są gotowi do jakiejkolwiek rywalizacji sportowej i szybko się to nie zmieni, ze względu na ograniczenia organizmu. Czy w ogóle pomyślano o kwestiach zdrowotnych, podejmując takie decyzje? Czy też liczyły się tabelki i potencjalne możliwości?

Dotychczas przykładowo nasz klub odbył trzy treningi w dzielonych grupach, w ogóle nie podobne do normalnego treningu. Obowiązujące ograniczenia uniemożliwiają przeprowadzenie takiego treningu. Grając w terminie 10-17 czerwca, pozbawia się zawodników możliwości wystarczającego przygotowania się do gry. Przypominamy, że 17 czerwca miał się odbyć dopiero pierwszy sparing Narwi, będący bardziej „zapoznaniem” z boiskiem. Według absurdalnych rozwiązań MZPN, do tego czasu najważniejsze mecze będą już rozegrane. Przy tym wyniki w takich warunkach mogą być całkowicie losowe, a zmienić mogą całkowicie wygląd tabeli, która jest wynikiem półrocznych sprawiedliwych rozgrywek sportowych.

Co ze strachem zawodników przed zarażeniem koronawirusem? Rozgrywki Ekstraklasy i Pucharu Polski obwarowane są wieloma obostrzeniami. Przykładowo Legia Warszawa na mecz Pucharu do Legnicy jechała ogromnym dwupiętrowym autobusem, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia. Do tego dochodzą maseczki oraz… testy. Czy pomyślano o tym, jakimi kosztami i ryzykiem obarcza się kluby?

Uważamy, że do czasu zniesienia w Polsce obowiązywania stanu pandemii koronawirusa rozgrywki niższych lig, gdzie nie da się zapewnić bezpieczeństwa, nie powinny się odbyć. Gdyby jednak nakazano grać, trzeba dać szansę zawodnikom na przygotowanie oraz zagwarantować możliwie najwyższy poziom bezpieczeństwa. Zdaniem Zarządu Narwi Ostrołęka, w ciągu najbliższych dwóch tygodni nie da się tego wykonać.

Apelujemy do Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej o cofnięcie tej szkodliwej dla zawodników i klubów decyzji.

Zarząd Klubu
Narew Ostrołęka

 

 

P.S. Poniżej przypominamy poprzedni komunikat MZPN:

15 komentarzy do “Na Mazowszu z duchem absurdu

 • Przecież to jest jakiś absurd . Mam nadzieję że to nie dojdzie do skutku.

 • Debilizm w mzpn siega zenitu. Ale tak bylo zawsze i tylko laik moglby liczyc na to ze zainteresowani od tak przyjma normalna decyzje. Idac tym tropem wyslijcie im pytanie w czym piaty Ciechanow jest gorszy od 4 mlawy? Dlaczego nie moze grac 8 druzyn? Albo 12? Kto i za ile przebada kluby? Na mecze 2 autokarami? Hahaha ze zacytuje kolege w mzpn na leb spadlo imadlo 😉

 • zielony stolik jak to zazwyczaj bywa w polskiej „piłce”

 • a w 3 lidze nie sokół ostróda awansował mimo , że nie rozegrał żadnego meczu z legią II i mają razem z legią inną liczbę rozegranych spotkań niż reszta drużyn. Gdyby legia wygrała to ona by był na 1 miejscu. Tutaj jest po równo , każdy zagrał ze sobą po razie

 • Działacze wystosujcie te pismo gdzieś wyżej by cała Polska widziała nawet i do weszlo.pl bo to jest śmierdzący przekręt. Dwa lata temu siatkarzy w turnieju finałowym o 1 ligę w.yruchali bo zagrał zawodnik z plus ligi przeciwko amatorom przy tym zaliczając trzeci klub w sezonie a regulamin tego zabraniał. Nie możemy dopuścić do kolejnej podobnej sytuacji.

 • Jakis pajac pisze ze bedzie rowno jak zagraja kazfy z kazdym tylko nie pisze ze np nasielski zagra 10 meczy jako gospodarz w tym niby sezonie troszyn 9 mlawa i narew po 8 ze do ostrovi i ciechanowa jezdzila narew reszta juz nie etc… ale to i tak dobrze ze mzpn nie powiedzial ze zdecyduje baraz mlawy ze zbikiem bo tego sie spodziewalem 😉 – z pajacami trzeba krotko i na droge prawna

 • Zrobilo sie glosno i juz dzis kolejny komunikat mzpn glosi ze 2 druzyny z kazdej ligi okregowej wchodza do 4 ligi. Ciekawe co podadza jutro?

  • To nic nie zmienia. Oba rozpatrywane warianty to zakładały. W pierwszym zostaje tabela jak jest i awansujądwie pierwsze drużyny. W drugim cztery zespoły z czołówki dogrywają mecze i po tej dziwnie zmutowanej tabeli awansują dwa pierwsze zespoły.

 • A Pan redaktor dlaczego nie dodał mojego wczorajszego wpisu? Macie w Ostrołęce aż taką cenzurę? Czy tylko na tej stronie tak jest ? PRL…

  • Nie mamy więcej komentarzy z wczoraj, więc nie wiem jak się odnieść do tych drobnych złośliwości 😉 Może jakiś błąd przy zapisywaniu komentarza

 • Powinniśmy , jako Ostrołęka, odłączyć się od ciechanowa. Od wielu lat robią nas regularnie w bambuko na wszystkich szczeblach rozgrywkowych. Wyjątkiem byłyy sezony gdy Narew awansowała od B klasy w górę, wtedy nie mogli podważyć wartości sportowych i organizacyjnych Narwi. Teraz chyba odreagowują swój ból :-). Ale to co się dzieje w A klasie przekracza jaką kolwiek przyzwoitość. Jak do Myszyńca , Rzekunia , Kadzidła czy Wąsewa przyjeżdża ekipa z ciechanowskiego to sędziowie wyprawiają cuda 🙁

 • Na tvp sport jest wywiad z Lazarczykiem z MZPN warto posluchac. Juz wiadomo kto za tym stoi co mowi prawie otwarcie. Druzyna z 4 miejsca na M…… nie zdziwie sie jak mecz w miescie na M tez poprowadzi miejscowy sedzia……

Możliwość komentowania została wyłączona.