Jakie szanse na awans rezerw? Analiza matematyczna

Spośród dziewięciu drużyn B-klasy ostrołęckiej szanse na awans z pierwszego lub drugiego miejsca mają tylko trzy zespoły – ULKS Ołdaki, FC Różan i Narew II Ostrołęka. Postanowiliśmy przyjrzeć się wszystkim możliwym przypadkom rozstrzygnięć końcowych, by ustalić w ilu procentach z nich awansować może nasza drużyna.

Trzeba zacząć od tego, że wyliczenia te to czysta matematyka, a nie ocenianie, kto ma szanse w jakim stopniu i zabawa w jasnowidza Jackowskiego. Ołdaki i Różan mogą zdobyć w pozostałych dwóch meczach po 6, 4, 3, 2, 1 i 0 punktów, kolejno za: dwa zwycięstwa, zwycięstwo i remis, jedno zwycięstwo i porażkę, dwa remisy, remis i porażkę oraz dwie porażki. Narwi II pozostał jeden mecz – z GLKS Lelis, który można oczywiście wygrać, przegrać lub zremisować. Łączna liczba kombinacji to 108 przypadków.

Obecnie tabela wygląda następująco:

Drużynom pozostały następujące mecze:

 • ULKS Ołdaki: ze Świtem Baranowo u siebie i z KS Pniewo na wyjeździe;
 • FC 2012 Różan: z GLKS Lelis u siebie i ze Świtem Baranowo na wyjeździe;
 • Narew II Ostrołęka: z GLKS Lelis na wyjeździe.

Warto od razu zaznaczyć, że w wielu przypadkach kombinacji o awansie lub miejscu barażowym decydowały wyniki meczów bezpośrednich pomiędzy drużynami, a raz nawet mała tabela (jest jeden przypadek, że Ołdaki, Różan i Narew będą miały po 31 punktów). W takich przypadkach:

 • Ołdaki są lepsze w meczach bezpośrednich od Różana (wygrana 2-0 i porażka 1-2)
 • Narew II jest lepsza od Ołdaków w meczach bezpośrednich (wygrana 4-0 i porażka 0-3)
 • Różan jest lepszy od Narwi II w meczach bezpośrednich (wygrana 3-0 i porażka 1-2)
 • w małej tabeli tylko z tymi klubami kolejność jest następująca: 1. Różan, 2. Narew II, 3. Ołdaki. Wszyscy mają po 6 punktów i bilans bramkowy na zero. Bramki strzelone na wyjazdach również nie ustalają kolejności, zatem brany jest pod uwagę bilans bramkowy ogółem, który daje teraz wspomnianą kolejność, ale może się zmienić, bo różnice są nieduże.

Przejdźmy do podsumowania:

Na 108 kombinacji 63 z nich (58,3%) dają awans bezpośredni Ołdakom, 45 z nich (41,7%) daje awans Różanowi. Jeśli chodzi o szanse zajęcia drugiego miejsca, promowanego udziałem w barażach, w 63 przypadkach zajmuje to miejsce FC Różan, w 39 przypadkach (36,1%) – ULKS Ołdaki, a w 6 przypadkach (5,6%) Narew II. Pamiętajmy, że to drugie nie jest równoznaczne z awansem, bo szanse awansu wynoszą dokładnie połowę tej liczby (albo awansuje wskazany zespół, albo jego rywal z grupy ciechanowskiej).

W jakich przypadkach Narew II trafia na miejsce barażowe?

 • przede wszystkim Narew II musi wygrać z GLKS-em Lelis, ten warunek jest zachowany we wszystkich 6 poniższych scenariuszach
 • Różan wygrywa dwa mecze, Ołdaki przegrywają dwa mecze
 • Różan wygrywa i remisuje, Ołdaki przegrywają dwa mecze
 • Różan wygrywa i przegrywa, Ołdaki przegrywają dwa mecze
 • Różan remisuje dwa mecze, Ołdaki przegrywają dwa mecze
 • Różan remisuje i przegrywa, Ołdaki przegrywają dwa mecze
 • oraz naturalnie wariant, w którym zarówno Różan jak i Ołdaki przegrywają obydwa mecze. W tym przypadku liczona będzie mała tabela końcowa i może się okazać, że ogólna różnica bramek nie da nam korzystnego miejsca.

Krótko mówiąc aby na pewno zająć drugie miejsce dające udział w barażach trzeba wygrać z Lelisem, licząc że FC Różan zdobędzie chociaż jeden punkt, a ULKS Ołdaki dwukrotnie się potknie.

Kwestię realności takiego rozwiązania pozostawiamy oczywiście bez komentarza. Może z krótkim – Ołdaki są silnym zespołem, jednak liga w tym sezonie pokazała, że wszystko może się zdarzyć. Najbardziej prawdopodobny jest jednak fakt, że już za tydzień poznamy drużynę awansującą do A-klasy, bo wystarczy że lider u siebie przynajmniej zremisuje z nie walczącym o nic Świtem Baranowo.

Opracowanie: Tomasz Mrozek

One thought on “Jakie szanse na awans rezerw? Analiza matematyczna

 • 07/06/2021 o 16:00
  Permalink

  Podziwiam zapał sporządzającego obliczenia.

Możliwość komentowania została wyłączona.