LigaSeniorzyTransfery

Nowy bramkarz na pokładzie. Witamy Amala Shavketova!

Ten transfer trwał bardzo długo – wszystko przez „papierologię”, którą trzeba było ogarnąć, aby testowany w styczniu przez Narew Amal Shavketow mógł z klubu uzbeckiej ekstraklasy trafić do Niebiesko-Czerwonych. Po trzech miesiącach walki z biurokracją, podróży przez Turcję i Niemcy (bo bezpośrednie loty nie działają ze względu na wojnę na Ukrainie), dzisiaj Amal uczestniczył już w treningu.

To właśnie kwestie legalizacji pobytu spowodowały, że w ostatniej chwili Narew sięgnęła po Dawida Rosiaka, by nie zostać z samym Adrianem Drężkiem na bramce. Teraz trzej panowie powalczą o miano klubowej jedynki, a rywalizacja jeszcze nikomu nie zaszkodziła.

Kim jest nasz nowy bramkarz? To aktualny kapitan młodzieżowej reprezentacji Uzbekistanu, w której zaliczył czternaście oficjalnych występów. Przechodzi do nas z klubu, który właśnie spadł z uzbeckiej ekstraklasy. Amal występował tam w odpowiedniku Centralnej Ligi Juniorów, będąc kapitanem swojego zespołu. W seniorach opiekował się nim polski trener Bogusław Baniak, mając o nim bardzo dobre zdanie.

Amal urodził się w stolicy Uzbekistanu, Taszkencie. Jako dziecko wraz z rodzicami wyemigrował na Ukrainę i ma także tamtejsze obywatelstwo, ale bez aktualnego paszportu (nie mógł go odnowić, przez wybuch wojny. Na Ukrainie rozpoczął treningi w Dynamie Kijów (2007-10), następnie trenował w Arsenale Kijów (2010-15) i Żirce Kijów (2015-17). Jako nastolatek wyjechał do Anglii, szkoląc się w akademii piłkarskiej Brooke House FA (2017-19). Rok spędził w Hiszpanii w akademii CD Gerena. Kiedy w 2020 roku powrócił do swojej ojczyzny grał w młodzieżowej drużynie PFK Turon Yaypan, dwa sezony w najwyższej lidze młodzieżowej. W ostatnim meczu rundy jesiennej siedział już na ławce w seniorach u trenera Baniaka.

20-letni bramkarz ma bardzo dobre warunki fizyczne (194 cm, 80 kg) i na styczniowych treningach zrobił dobre wrażenie na kolegach. Umowa z PFK Turon to darmowy transfer, z zastrzeżeniem części ewentualnego zysku z kolejnego transferu.

Przy okazji zarząd Narwi chciałby podziękować za pomoc w przeprowadzeniu transferu pracownikom PZPN, panu Akmalowi Rakhmatov z Uzbeckiego ZPN, zarządowi klubu PFK Turon oraz wszelkim pomocnym nam urzędnikom z Ostrołęki i Warszawy.

Witamy w Narwi!

 

tm / fot. Karol Wesołowski

9 komentarzy do “Nowy bramkarz na pokładzie. Witamy Amala Shavketova!

    • Okienko transferowe jest zamknięte. Amala pozyskaliśmy wcześniej, ale nauczeni przygodą z Sierhiejem Szapowałem postanowiliśmy powiadomić o transferze dopiero kiedy Amal przyjedzie do Polski 🙂

  • To co w końcu z Serhijem Szapowal ? Będzie w Narwi ? Jak tak to kiedy ?

    • Napiszę, jak sytuacja będzie pewna. Różne historie się zdarzały, ale takiej jeszcze nie mieliśmy. Na dodatek nie o wszystkim można pisać.

  • Może dobrze by było odświeżyć zakładkę „kadra”, okienko transferowe zamknięte.
    I. Kaczorek, M. Nakielski, A. Szklano, Andrij podobno już się wiosną nie pojawią.

    • Jeśli ktoś jest w kadrze na sezon, nie można go usunąć, bo zniknie ze statystyk. Dlatego mają zamiast numeru „J” jak „runda jesienna”.

Możliwość komentowania została wyłączona.