Z regionuZ życia klubu

Reorganizacja III ligi

Tydzień temu Polski Związek Piłki Nożnej zatwierdził reorganizację III ligi od sezonu  2016/17. Sezon 2015/16 będzie ostatnim w dotychczasowej formule rozgrywek, czyli z ośmioma grupami III ligi. Spośród obecnych trzecioligowców z każdej grupy utrzyma się zaledwie sześć/siedem zespołów.

W naszej części kraju powstanie jedna grupa III ligi, w której zagrają najlepsze zespoły z lig:
– podlasko-warmińsko-mazurskiej
– łódzko-mazowieckiej.

To kolejna zmiana w polskiej piłce nożnej od początku prezesury Zbigniewa Bońka. Najpierw przeprowadzono reformę I i II ligi, potem wprowadzono grupy mistrzowską i spadkową, wydłużając terminarz Ekstraklasy. Wreszcie zreformowano rozgrywki młodzieżowe, a teraz III ligę. Wiadomo już zatem, że aby znalazło się miejsce dla spadkowiczów w IV lidze także będzie sporo spadków.

Kolejnym etapem, po reorganizacji III ligi będzie zapowiadana już od dwóch lat reforma IV ligi, mająca na celu stworzenie w każdym województwie po jednej grupie IV ligi. W większości województw działa po jednej grupie czwartej ligi, ale sytuacja wygląda inaczej w największych województwach: w Małopolskim ZPN (grupa wschodnia i zachodnia), Mazowieckim ZPN (północna i południowa), Śląskim ZPN (I i II) i Wielkopolskim ZPN (północna i południowa), gdzie drużyny grają w dwóch grupach. Nie jest żadną tajemnicą, że to właśnie w tych okręgach poziom drużyn jest najwyższy.

W piątek 19 czerwca odbędzie się w Warszawie Walne Zgromadzenie Delegatów MZPN, które zapewne podejmie również temat reorganizacji rozgrywek IV ligi. Poza tym na pewno wprowadzane będą zmiany w statucie związku (m.in. dotyczące działalności użyteczności publicznej oraz wpisy sankcjonujące zasiadanie w zarządzie osób prawomocnie skazanych wyrokami sądowymi).

Jeden komentarz do “Reorganizacja III ligi

  • To teraz prezio ma pełne spodnie bo spadek na chwilę obecna jest więcej niż pewny.

Możliwość komentowania została wyłączona.