Jerzy Tonewo

Jerzy Tonewo

Jerzy Tonewo

ur. 07.09.1946

pomocnik

W Narwi praktycznie od jej początku. Najpierw jako piłkarz (m.in. strzelił bramkę decydującą o historycznym pierwszym awansie do III ligi; w ogóle kariera piłkarska powinna zostać opisana w oddzielnym artykule…), potem szkoleniowiec młodzieży i pierwszego zespołu. Kilka lat spędził tez w Stanach Zjednoczonych. W 2011 roku współtworzył Akademię Piłkarską MKS Narew Ostrołęka i został jej koordynatorem. Funkcję tą pełni do dzisiaj. Odnośnie przygody trenerskiej, najlepiej chyba będzie, jeśli oddamy głos samemu trenerowi 🙂

W 1976 roku powierzono mi do trenowania zespół seniorów Narwi, który wówczas występował w klasie „M”, czyli odpowiedniku dzisiejszej III ligi. Kiedy przejmowałem zespół od jednego z najbardziej znanych trenerów w Polsce, Władysława Giergiela, drużyna po 14 kolejkach miała na koncie 5 punktów. Pomimo tego zdołaliśmy się obronić przed spadkiem.
W następnym sezonie rozgrywkowym po rundzie jesiennej zajęliśmy IV miejsce, w rezultacie na koniec rozgrywek uplasowaliśmy się na miejscu VII (niżej, w tabeli, wyjaśnienie sytuacji; przyp. narvi). I to było jedno z największych osiągnięć w mojej karierze trenerskiej. Warto wspomnieć, że moim współpracownikiem był wtedy Jan Adamczewski, kierownikiem drużyny Stanisław Długokęcki, kierownikiem sekcji Wacław Frej.
Raczej wspólnym sukcesem z Kol. J.Zalewskim, a więc i moim, było zajęcie V miejsca z drużyną spartakiadową juniorów Narwi w Zielonej Gorze w 1981 r.
W roku 1982 roku pracowałem jako trener koordynator piłki nożnej województwa ostrołęckiego przy Wojewódzkiej Federacji Sportu. Miałem pod swoją opieką reprezentację naszego okręgu w kategorii juniorów. W roku 1984 awansowaliśmy do 1/8 finału rozgrywek z udziałem 49 województw. O awans do ćwierćfinału przegraliśmy z reprezentacją woj. gdańskiego. Na pewno był to sukces młodego województwa ostrołęckiego.
W roku 1983 zostałem, po zdaniu egzaminów kwalifikacyjnych, mianowany na trenera I klasy piłki nożnej.

1976/77 3 III liga gr 2 10 /14 26 34-40 wiosną zastąpił Władysława Giergiela
1977/78 3 III liga gr 2 9 /14 25 32-31 7. miejsce; po weryfikacji przesunięto MZKS na pozycję 9.

Uhonorowany odznaką „Za zasługi dla Miasta Ostrołęki” oraz złotą odznaką Ciechanowsko-Ostrołęckiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *